Cześć Mordeczki!
Dziś zapraszam Was na spacer po żywieckim muzeum miniatur. Jak zawsze trochę historii, trochę pięknych obrazków. No to zaczynamy!
O wakacjach 2020 wspomniałam Wam w pierwszym wpisie podróżniczym, o Muzeum archeologiczne w Biskupinie, do którego serdecznie zapraszam. Wyjazd do Żywca był spontaniczną decyzją! Byliśmy na dłuższym wyjeździe w Zawoi u podnóża Babiej Góry, pogoda nie sprzyjała pieszym wędrówkom, więc wpakowaliśmy się w samochód i pojechaliśmy 50 kilometrów dalej, zwiedzać Żywiec! Chcieliśmy zacząć zwiedzanie od Żywieckiego Browaru, ale kolejka turystów była tak długa, że zmarnowalibyśmy tam cały dzień, stercząc w upale pod browarem i to jeszcze bez piwa. No to poszliśmy w miasto i trafiliśmy na piękny żywiecki park i Muzeum Miniatur, o którym chcę Wam więcej opowiedzieć.
Do Muzeum Miniatur zapraszają czterej jeźdźcy bez koni, ale za to z głową, w strojach z epoki i miniaturami budynków – mieszanin żywiecki z dworem starostów lipnickich w Bielsku-Białej, mieszczanka żywiecka z warzelnią książęcego browaru Habsburgów w Żywcu, góral żywiecki z budynkiem dyrekcji odlewni żeliwa w Węgierskiej Górce oraz góral żywiecki z Zamkiem Kazimierzowskim w Lanckoronie. W Parku Miniatur od Komorowskich do Habsburgów zobaczycie dwadzieścia miniatur charakterystycznych budynków z regionu. Przygotujcie się, bo jest co oglądać!
Nie mam zdjęć wszystkich miniatur z muzeum, ale może i dobrze, bo będziecie mieli po co odwiedzić to muzeum osobiście!
Miniatura zespołu dworskiego w Żywcu, ul. Paderewskiego
Zespół dworski nosi nazwę Klementynówka od pobytu w obiekcie Klementyny z Tańskich Pelikan Fontańskiej. Budynek powstał w 1885 roku jako posiadłość leśniczego żywieckiego. Pierwotnie należał do rodziny Komorowskich, później Wielkopolskich, następnie posiadłość przejęli Habsburgowie.
Miniatura dworu w Dębowcu
Nie znamy dokładnej daty budowy zespołu dworsko-folwarcznego w Dębcu, prawdopodobnie była to połowa XVII/XIX wieku. W 1858 roku Franciszek Józef I przekazał go w postaci lenna cieszyńskiego, Arcyksięciu Albrechtowi na zasadzie fideikomisu. W 1896 roku Arcyksiążę Fryderyk stwierdził, że coś mu się nie podoba i zlecił modernizację dworu. Przede wszystkim chciał oglądać zachody słońca z widocznego na zdjęciu wielkiego balkonu i wszystkich odwiedzających, bo drzwi wejściowe też przeniósł na zachód.
Miniatura stajni w Chojnicach
Stadnina koni Ochaby, Hodowlana 16, Ochaby Wielkie, sołectwo Ochaby, gmina Skoczków, powiat cieszyński, województwo śląskie, Polska, Świat. 16,4 km od Cieszyna, 21,5 km od Jastrzębia-Zdroju, 26,0 km od Pszczyny, 34,9 km od Czechowic-Dziedzic. Ja mam jakieś 750 kilometrów. Jak będziecie przejeżdżać, warto rzucić okiem. Stadnina nie stoi odłogiem, a nadal jest aktywna, zajmuje się hodowlą koni małopolskich, angloarabskich francuskiego pochodzenia i koni krwi półszlachetnej.
Stadnina znajduje się na terenie dawnego folwarku powstałego pod koniec XVIII. Do 1920 roku była w rękach habsburskich książąt cieszyńskich, później trafiła do Stadniny Koni Ochaby i jest tak do dziś. Stadnina, będąc swoistym perpetuam mobile, oprócz hodowli koni, zajmuje się również hodowlą karpi i produkcją zboża, z którego produkuje paszę dla hodowanych karpi i swoich koni. Nie wiem, czy karpie można oglądać, jeśli można, to mi napiszcie. Swoją drogą nie wiedziałam, że konie jedzą ryby.
Miniatura zespołu folwarcznego w Bażanowicach
Zespół dworski z folwarkiem w Bażanowicach powstał w XVIII/XIX w. Z tego co widziałam w Google Maps, budynek aktualnie jest w nie najlepszym stanie. Znajdziecie go, jadąc z Cieszyna w stronę Ustronia, przez Goleszów ulicą Cieszyńską, na rogu z Folwarczną.
Miniatura dworu barokowo-klasycystycznego w Drogomyślu
Dwór Baronów Kaliszów ul. Drogomyśl u Drogomyślu. Wygląda nieco inaczej niż na miniaturze, obecnie górna cześć budynku wygląda bardzo podobnie, a poniżej okien wyeksponowało jego ceglaną budowę.
Aktualnie w budynku mieści się ośrodek opiekuńczo – wychowawczy.
Miniatura Pałacu Habsburgów w Cieszynie
Pałac Habsburgów zwany był zamkiem letnim lub myśliwskim. Powstał w latach 1838-1840 u podnóża Góry Zamkowej, na pozostałościach dawnego zamku dolnego.
Pałac znajduje się przy ulicy Zamkowej, naprzeciw zamku w Cieszynie, niedaleko rzeki Olzy i Mostu Przyjaźni. Znajduje się w nim Państwowa Szkoła Muzyczna.
Miniatura zespołu dworskiego w Dankowicach
Dwór w Dankowicach zbudowała na początku XIX wieku rodzina Habsburgów i nie miał najlepszego żywota. W czasie wojny budynek strawił pożar, udało się go jednak odbudować.
Niestety w 1945 w budynku urządzono rosyjski szpital wojskowy, co przyczyniło się do jego dewastacji. Po wojnie dwór trafił do Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Aktualnie jest własnością prywatną, nie jest dostępny do zwiedzania i nie jest w najlepszym stanie, jak i zresztą miniatura.
Miniatura tzw. Belwederu w Radziechowach-Wieprzu
Budynek tak zwanego „Belwederu” powstał w I połowie XIX wieku i pierwotnie stanowił dom mieszkalny zarządcy majątku, tzw. rządcówkę.
Miniatura budynku nadleśnictwa w Przyborowie
Budynek nadleśnictwa został zbudowany w 1852 roku i należał do dóbr Habsburgów. Budynek projektu Karola Pietschki.
Miniatura kancelarii z zespołu dworskiego w Kamesznicy
Zespół dworsko-parkowy składający się z dworu, kancelarii, lamusa, stodoły, suszarni szyszek oraz parku, powstał w latach 1830-33 z inicjatywy Teresy i Marcelego Potockich.
Miniatura dworku z zespołu dworskiego w Kamesznicy
Obecnie zespół dworski jest własnością Lasów Państwowych, na terenie Parku Dworskiego w Kamesznicy.
Miniatura leśniczówki w Złatnej
Drewniana leśniczówka zbudowana w 1853 roku na charakterze willi szwajcarskiej, według projektu architekta Habsburgów.
Miniatura zamku w Suchej – Beskidzkiej
Zamek w Suchej-Beskidzkiej zbudowano w połowie XVI wieku i początkowo był jedynie dworem obronnym, a dopiero, kiedy kupił go Piotr Komorowski, stał się dwuskrzydłowym zamkiem. W 1655 cała Sucha-Beskicka trafiła w ręce Wielkopolskich. Annie z Lubomirskich Wielkopolskiej ogólnie spodobała się posiadłość, ale postanowiła ją nieco powiększyć. Zamek wpadł w oko nie tylko Pani Annie, miał później również całkiem sporo panów i władców. Należał do Branickich, a w latach międzywojennych do Tarnowskich, w późniejszych latach był siedzibą szkoła i nadleśnictwa.
Obecnie zamek jest w świetnym stanie, znajduje się w nim galeria, muzeum i restauracja. Możecie zobaczyć go przez okno, jadąc pociągiem na trasie między Wadowicami a Rabką-Zdrojem, ale myślę, że warto zwiedzić go osobiście, zważywszy, że leży w pięknej okolicy, na skraju Czarnego Lasu, w którym możecie zobaczyć Kapliczkę Konfederacką na górze Jasień, niedaleko możecie zwiedzić Park przy Zamku Suskim i zobaczyć piękny staw. Zamek leży niedaleko skrzyżowania rzek Skrzawy i Stryszawki, gdzie możecie zobaczyć całą panoramę z platformy widokowej. Będąc w Suchej-Besidzkiej, warto zobaczyć również zaporę Świnna Poręba na jeziorze Mucharskim.
Tak mi się spodobała ten zamek i okolica, że pewnie go odwiedzę, będąc w okolicy Wadowic.
Miniatura kaplicy drewnianej w Wiśle – Czarnem
Drewniana kaplica z 1909 roku, została założona w drugiej połowie XIX wieku przez arcyksięcia Fryderyka Habsburga. Obecnie jest częścią kompleksu należącego do prezydenta RP, ale można ją bezpłatnie zwiedzić. W kaplicy odbywają się również niedzielne nabożeństwa.
Kaplica wcześniej należała do kompleksu myśliwskiego pałacyku Habsburgów, który zobaczycie na kolejnej miniaturze. Zbudował ją architekt cieszyńskich Habsburgów Albin Prokop. We wnętrzu możecie zobaczyć barokowy ołtarz z pierwszej połowy XVII wieku, a także figury podarowane przez prezydentów i rodzinę – figurę Św. Jadwigi Śląskiej z sakiewką w ręku od Pani Jolanty, chrzcielnica od Pana Aleksandra Kwaśniewskich oraz krucyfiks i tabernakulum od Marii Kaczyńskiej.
Miniatura pałacu myśliwskiego w Wiśle – Czarnem
Drewniany pałacyk myśliwski zbudowany w 1907 roku w stylu wypoczynkowym rezydencji alpejskiej w zespole wypoczynkowym w drugiej połowie XIX wieku przez arcyksięcia Fryderyka Habsburga. W 1927 roku pałacyk spłonął, a w jego miejscu zbudowano rezydencję wypoczynkową prezydenta RP.
Miniatura willi myśliwskiej w Wiśle
Pałacyk wybudowany w stylu tyrolskim, pod koniec XIX wieku. Co ciekawe, willa została przeniesiona w obecne miejsce z Polany Prysłop spod Baraniej Góry. Obecnie w służy jako schronisko PTTK.
2500 metrów dalej jest Ochorowiczówka i Muzeum Magicznego Realizmu.
Miniatury są bardzo szczegółowo wykonane, jak możecie zobaczyć na przybliżeniach. Niestety nie wystarczyło mi czasu, aby porównać miniatury z prawdziwymi budynkami, ale niektóre odwiedziłam na mapach Google!
A Wy zwiedziliście już muzea miniatur w innych miastach na przykład: Park Miniatur Latarni Morskich, Bałtycki Park Miniatur, Kaszubski Park Miniatur? Ja jeszcze nie, ale jak tylko je odwiedzę, na pewno się o tym dowiecie!
Podobają się Wam takie muzea czy może zwiedziliście inne w Żywcu?
Dajcie znać w komentarzach!
Agnieszka
Uwielbiam parki miniatur. Odwiedziłam ich kilka ale w Żywcu nie miałam okazji. Świetne miejsce by zaplanować sobie kolejne wycieczki, ale też zobaczyć w miniaturze miejsce do których być może nie uda nam się dotrzeć. Poza tym po prostu lubię małe domki ^-^.
Leśniczówka mi się podoba i widzę Cię w okienku 😀
Haha nawet nie zauważyłam wcześniej, że mnie widać 😀 Niechcący wyszło selfie :p Jak podobają Ci się małe domki, to koniecznie odwiedź Bałtowski Park Miniatur! Jest kolejny na mojej liście i tam miniatur jest o wiele, wiele więcej 🙂 Raj dla fanów sklejania modeli 😀
Fajne zdjęcia. Park miniatur w Żywcu to fascynujące miejsce. Ciekawie byłoby zobaczyć te budynki na żywo!