podróże

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Cześć!

To, że uwielbiam muzea, zapach staroci i przedmioty przepełnione historią, na pewno mogliście już wydedukować, przeglądając moją kolekcję biletów komunikacji miejskiej czy czytając wpis Muzeum miniatur w Żywcu. Chcę Was zarazić tą fascynacją, dlatego zapraszam na spacer po słupskim muzeum Pomorza Środkowego.

Muzeum Pomorza Środkowego Słupsk

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku znajduje się przy ulicy Dominikańskiej 5–9 nieopodal Kościoła pod wezwaniem św. Jacka w malowniczym miejscu, w którym Młyn Zamkowy dzieli rzekę Słupię na pół. Niedaleko znajduje się również Baszta Czarownic, Spichlerz Richtera i Biały Spichlerz.

Muszę przyznać, że skwer przy ulicy Dominikańskiej w Słupsku oraz jego okolice, to prawdziwa gratka dla miłośników historii. Oprócz XVI-wiecznego Zamku Książąt Pomorskich znajduje się tam XIV-wieczny Młyn Zamkowy i Brama Młyńska, Dworek z lat 70. XX wieku, Spichlerz Richtera z 1780 roku a po drugiej stronie Słupii – Biały Spichlerz z 1814 roku oraz Czerwony Spichlerz z początku XX wieku (miejsce tymczasowo zamknięte, w trakcie rewitalizacji). Niestety w podróż do Słupska wybraliśmy się w Wielki Piątek, więc większość obiektów muzealnych zamykała swoje drzwi przed zwiedzającymi już o godzinie 14, dlatego zwiedziliśmy jedynie Muzeum oraz Młyn. Ale to nic! Mamy pretekst, żeby do Słupska pojechać raz jeszcze.

Muzeum Pomorza w Słupsku

W Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku w Zamku Książąt Pomorskich można zwiedzać wystawy stałe oraz czasowe na każdym z pięter Zamku, jego wieży oraz w Młynie Zamkowym.

Wystawa Skarby Książąt Pomorskich

Wystawa Skarby Książąt Pomorskich mieści się na parterze Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. W tej części zobaczymy m.in. sarkofag księcia Ernesta Bogusława de Croy z 1681-84 roku oraz księżnej Anny de Croy z ok. 1600-63 roku oraz ołtarz darłowski.

Krzyż pokutny/ nagrobek wykonany z piaskowca muszlowego na Pomorzu ok. 1358 roku z napisem „w 1358 roku zmarł Wilhelm, módl się za niego…”. Kamień szczególnie mnie zaciekawił, ponieważ nie można jednoznacznie ustalić jego pierwotnej funkcji, mógł on pełnić rolę nagrobka lub krzyża pokutnego. Średniowieczne prawo głosiło, że za popełnione morderstwo należało odpokutować oraz pokazać widomy znak zadośćuczynienia, jak np. sfinansować krzyż pokutny. Krzyże pokutne były stawiane ku pamięci oraz przestrodze, miały skłaniać do modlitwy za dusze zabójcy i ofiary.

Wystawa Z przeszłości Słupska

Wystawa Z przeszłości Słupska również mieści się na parterze Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Wystawa przedstawia wizytówki oraz stare słupskie dokumenty. Oczywiście mi w oczy najbardziej rzuciły się bilety tramwajowe sprzed 1945 roku, szczególnie dlatego, że mam bilety z tych lat w mojej kolekcji.

Wystawa Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII wieku

Wystawa Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII wieku mieści się na I piętrze Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i to ona najbardziej mi się spodobała. Wystawa obejmuje między innymi sztukę sakralną. Obraz po lewej stronie zaszokował mnie ze względu na nacięcia na jego powierzchni od piersi Matki Biskiej do twarzy Kapłana. Nacięcia wyglądały, jakby były utworzone długo po stworzeniu obrazu i raczej nie przez jego twórcę. Jak myślicie, czy obraz został zdewastowany, czy to jednak zamysł autora?

Po prawej ogromna zdobiona szafa wsparta na dwóch filarach z rzeźbionych postaci czarnoskórych dzieci. Ciekawe, co autor miał na myśli, prawda?

Bardzo spodobało mi się przedstawienie króla Szwecji Karola XI, jako młodego człowieka z lwem! Chyba w 1668 roku David Klöcker miał średnią wiedzę na temat wyglądu lwów 🙂

Zaciekawiła mnie również bogato zdobiona majolika, czyli ceramika pokryta nieprzezroczystą polewą ołowiowo-cynową. Po prawej pięknie zdobione talerze ze scenami batalistycznymi – Wenecja, Włochy, XVI wiek, a poniżej drewniany, zdobiony zydel z dekoracją snycerską z XVII wieku.

Po lewej rzeźbiarski fragment epitafium Ernesta Bogusława Podewilsa z XVIII wieku, z kościoła w Żukowie. Po prawej odpoczywają anioły.

Obraz Tłocznia mistyczna po lewej pochodzi z 1679 roku i trafił do muzeum z kościoła w Krupach (powiat Sławno). Pierwszy raz trafiłam na motyw mistycznej tłoczni (Torcular Christi), chociaż był on popularny w sztuce chrześcijańskiej między XII a XVII wiekiem i pojawia się na wielu obrazach.

Po prawej niezbyt urodziwy Christian Ketelhot (Ketelhodt) reformator niemiecki, który z sześcioma innymi mnichami przywiózł nauki Lutra do miasta Stralsund.

Wystawa Przy wspólnym stole

Wystawa Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku mieści się na II piętrze Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Poniżej afisz teatralny z 1945 roku, laurka imieninowa Koła PPS z 1947 roku oraz dyplom uznania z okazji 36-rocznicy Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej – Warszawa 1953 rok.

Na II piętrze muzeum mogliśmy zwiedzić również wystawę czasową – Dary i przekazy do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku w latach 2012-2020. Wystawę można było oglądać między 17 listopada 2021 a 16 kwietnia 2022. Ciekawa jestem, co ją zastąpiło!

Mojej uwadze nie mogła przejść wyjątkowa kolekcja naparstków oraz obraz Krzysztofa Grzesiaka bez tytułu. Nie mogę się na niego napatrzeć 🙂

Koniecznie musicie zobaczyć dwa ogromne gobeliny przedstawiające Poczet Królów Polski. Naprawdę zapierają dech! Ogromne gratulacje wytrwałości i cierpliwości dla twórców.

Na wieży zamkowej mieści się wystawa – Panoramy i widoki dawnego Słupska, są to kopie pocztówek i grafik ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Młyn Zamkowy Słupsk

Po zwiedzeniu Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zwiedziliśmy również Młyn Zamkowy na tych samych biletach. Muzeum w Wielki Piątek było otwarte tylko do godziny 14, a my nie mieliśmy za wiele czasu, ale panie wpuściły nas do Młyna i zwiedziliśmy również to miejsce. Mamy nauczkę, że nie ma co zwiedzać takich miejsc na szybko, bo nie wyciągnie się z nich całej zgromadzonej tam wiedzy.

W Młynie Zamkowym w Słupsku mieści się wystawa stała Rzeczywistość kulturowa Pomorza dawniej i dziś przedstawiająca, stroje, dekoracje, tekstylia oraz przedmioty codziennego użytku mieszkańców Pomorza, oraz innych regionów Polski – dla porównania. Szczególnie urzekły mnie pająki – ludowe ozdoby mieszkań wieszane w środku izby, zwane inaczej żyrandolem lub kiercem (szczególnie na Kurpiach). Pająki pojawiały się w domach na święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy, zanim do naszej tradycji z niemieckiej kultury zaprosiliśmy choinki.

W Młynie zwiedziliśmy również wystawę czasową – Wypleciony świat Kaszuby. Jubileusz 55-lecia pracy twórczej Czesława Hinca. Wystawę tę można oglądać od 21 października 2021 do 29 maja 2022, czyli jeszcze zdążycie!

Po zwiedzeniu Muzeum Pomorza Środkowego chcieliśmy zobaczyć koniecznie Biały Spichlerz i wystawę Witkacy w Słupskich Spichlerzach Sztuki. Do muzeum przyszliśmy 13.30, ale było to już za późno, panie nie wpuściły nas i nie mogliśmy zwiedzić Białego Spichlerza. Bardzo żałowaliśmy!

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku – cena

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku w Zamku Książąt Pomorskich i Młyn Zamkowe zwiedzimy na jednym bilecie, natomiast do Białego Spichlerza obowiązują inne bilety wstępu (bilet normalny – 24 zł), ale o tym opowiem, jak następnym razem zwiedzimy i to miejsce. Bilety normalne do Muzeum i Młyna to koszt 18 zł. Jeśli nie chcecie zwiedzać obu miejsc, wybierzcie bilet tylko na jedną wystawę, który kosztuje 7 zł. Można kupić również osobny bilet na wieżę w Zamku Książąt Pomorskich za 6 zł. Niestety doczytałam to, dopiero pisząc ten wpis i na wieży nie byliśmy.

Trochę zawiodłam się, że nikt nawet nie zaproponował nam zwiedzenia wieży, chociaż przez całe zwiedzanie chodzili za nami ochroniarze, sprawdzając czy aby nie niszczymy obiektów muzealnych. Muszę przyznać, że bardzo tego nie lubię i takie oglądanie każdego mojego ruchu sprawia, że całe zwiedzanie traci na uroku. Na samym dole muzeum byliśmy pod baczną obserwacją Pani, która nie chciała wtrącić nieco wiedzy, nawet kiedy zadawaliśmy głośne pytania. Na szczęście na wyższych piętrach muzeum trafiliśmy na Pana, który odważył się nieco nam o historii opowiedzieć, za co jesteśmy mu szalenie wdzięczni. Widać było, że opowiada z prawdziwą pasją i kocha to, co robi! Mam nadzieję, że będąc w Muzeum w Słupsku, traficie właśnie na niego!

Baszta Czarownic Słupsk

Na szczęście Baszta Czarownic była otwarta o wiele dłużej, Pani przyjęła nas bardzo miło i zaprosiła również do innych galerii sztuki. Wystawa w Baszcie bardzo mnie zaskoczyła, bo spodziewałam się zupełnie czegoś innego. A Wy zwiedzaliście już to miejsce? Bilety do Baszty Czarownic są darmowe.

Po zwiedzaniu muzeów i galerii przyszedł czas na obiad, ale o naszym obiedzie w restauracji Byblos w Słupsku już pisałam kilka tygodni temu, pamiętacie?

A Wy, też lubicie spędzać czas w muzeach? Zwiedziliście już Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku? Dajcie znać w komentarzach!

Agnieszka

14 thoughts on “Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku”

  1. Z ciekawością oglądnęłam wszystkie zdjęcia 🙂 Dziękuje za ten spacer po muzeum i pozdrawiam serdecznie

  2. Te dwa ogromne gobeliny przedstawiające Poczet Królów Polski faktycznie robię duże wrażenie. Aż chciałoby się je zobaczyć osobiście.

  3. To musiała być bardzo ciekawa rzecz – zobaczyć te wszystkie eksponaty 🙂 nie dam rady odwiedzić tego miejsca ale fajnie było poczytać:)

  4. Jeśli chodzi o malowidło to nie jest to nacięcie. Jest to wizerunek Maryi karmiącej swoim mlekiem św. Bernarda. Więc to „nacięcie” to po prostu mleko. Jest to znane w sztuce chrześcijańskiej przedstawienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *