Bytów to miasto położone w północnej Polsce, w województwie pomorskim. Leży na Pojezierzu Bytowskim, nad rzeką Borują i jeziorem Jeleń. Jest stolicą powiatu bytowskiego i znajduje się około 80 km na zachód od Gdańska oraz 50 km na wschód od Słupska. Bytów znany jest przede wszystkim ze swojego średniowiecznego zamku krzyżackiego, który jest jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. A co jeszcze można zobaczyć w Bytowie?
Zamek Krzyżacki w Bytowie
Zamek w Bytowie to jedna z ostatnich warowni zbudowanych przez Krzyżaków, budowana siedem lat i w całości ukończona w 1405 roku, 5 lat przed bitwą pod Grunwaldem. Jeszcze przed ukończeniem, w 1346 roku zamek pełnił funkcję siedziby administracji zakonnej, strażnicy granicznej oraz zajazdu dla podróżującego do Malborka rycerstwa. Przebudowany w II połowie XVI wieku przez Gryfitów, zamek został zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej i wojen polsko-szwedzkich. Obecnie jest odbudowany i udostępniony do zwiedzania. W najstarszej części zamku, wyremontowanym w 1991 r. skrzydle północnym zwanym Domem Zakonnym, mieści się Muzeum Zachodniokaszubskie, które prezentuje dziedzictwo kulturowe Kaszubów Bytowskich oraz historię Bytowa.
Baszta Młyńska, pierwotnie mająca sześć kondygnacji i używana jako więzienie na najniższym poziomie, również jest dostępna dla zwiedzających, podobnie jak mury obronne. Zamek bytowski był jednym z pierwszych przystosowanych do obrony przy użyciu broni palnej. Każda z wież miała wejście na mury obronne, co pozwalało na obejście całego obwodu warowni. Wieża Prochowa (jedyna prostopadłościenna wieża w zamku) w czasach krzyżackich pełniła funkcje strażnicze i magazynowe. Wieża Młyńska natomiast posiadała pomieszczenia mieszkalne, jak i strażnicze oraz celę więzienną na piętrze. Do muru pomiędzy wieżami od strony dziedzińca dobudowano tzw. Dom Zakonny, który pełnił funkcję siedziby administracji krzyżackiej z początków XV wieku.
Warto wspomnieć, że zamek w Bytowie to nie tylko muzeum, ale także Hotel “W Zamku” i niesamowita okazja przespania się w zamkowych komnatach. Pokoje w hotelu oddają historyczny charakter tego miejsca, a w hotelowej restauracji można zjeść ponoć całkiem smaczne dania i przespacerować się między 20 pomnikami przyrody – niemal trzystuletnimi drzewami najlepiej pamiętającymi historię tego miejsca.
Co ciekawe, na terenie zamku w Bytowie niegdyś mieściły się potańcówki – wyobrażacie sobie imprezę na zamku? To musiało być niesamowite wydarzenie!
Ja nie zdecydowałam się na obiad w zamku, a skosztowałam smakołyków z niedalekiej restauracji Młyn, która miała za sobą Kuchenne Rewolucje Magdy Gessler. Restaurację Młyn zobaczyć można w szóstym odcinku jedenastego sezonu Kuchennych Rewolucji.
Szlak zamków i fortyfikacji
Zamek Krzyżacki w Bytowie jest częścią Szlak Zamków Gotyckich w województwie pomorskim, razem z zamkami w Malborku, Gniewie, Kwidzynie, Sztumie, Człuchowie i Lęborku. Część z nich już udało mi się zwiedzić, więc chętnie Wam o tym opowiem.
Muzeum Zachodniokaszubskie
Oczywiście podczas zwiedzania Bytowa, nie mogło zabraknąć Muzeum Zachodniokaszubskiego, które mieści się w bytowskim zamku. Muzeum powstało w 1972 roku i zajmuje cały dawny Dom Zakonny pokrzyżackiego zamku. Ekspozycje w muzeum podzielono na dwie części – jedną poświęcono etnografii oraz zabytkom historycznym, w tym związanym z dawnym Bytowem, a druga to eksponaty bardziej aktualne oraz wystawy czasowe sztuki nowoczesnej. Więcej o muzeum Zachodniokaszubskim mieszczącym się w Zamku w Bytowie opowiem Wam w następnym wpisie, który w pełni będzie mu poświęcony.
Kościół pw. Świętych Katarzyny Aleksandryjskiej i Jana Chrzciciela
Bytowski kościół pw. Świętych Katarzyny Aleksandryjskiej i Jana Chrzciciela to trójnawowa, neoromańska, świątynia wzorowana na berlińskim kościele pw. św. Mateusza. Kościół został wybudowany w latach 1847-1854 według projektu Schindlera na wzór berlińskiego kościoła św. Mateusza, a do 1945 r była to świątynia ewangelicka pod wezwaniem św. Elżbiety. Po zakończeniu II wojny światowej świątynia została przejęta przez katolików, których kościół został zniszczony przez żołnierzy sowieckich. Budowla została poświęcona w dniu 24 czerwca 1945 roku – wspomnienie św. Jana Chrzciciela, w związku z tym otrzymała dwa wezwania.
Kościół mieści się w pięknym miejscu i stanowi centralną część miejskiego rynku. Nieopodal kościoła znajduje się nowoczesna fontanna z wodospadem oraz ławeczki.
Rynek w Bytowie
Rynek to prawdziwe centrum Bytowa, gdzie wszędzie jest blisko! Kościół pw. Świętych Katarzyny Aleksandryjskiej i Jana Chrzciciela, ruiny kościoła św. Katarzyny i zamek mieszczą się w bliskiej okolicy, przez co zwiedzanie staje się o wiele przyjemniejsze. Będąc na bytowskim rynku nie można nie zauważyć nowoczesnej fontanny oraz kontrastowo – najstarszej architektury miasta, czyli zespołu kamienic mieszczańskich mieszczących się obok Kościoła pw. Świętych Katarzyny Aleksandryjskiej i Jana Chrzciciela. Tworzą go trzy kamieniczki zbudowane pod koniec XVIII wieku, położone przy ulicy Jana Pawła II, pod numerami 10, 12 i 14.
Ruiny kościoła św. Katarzyny
Po kościele pw. Św. Katarzyny w Bytowie została zaledwie gotycka wieża oraz ruiny fundamentów. Kościół Św. Katarzyny zbudowano w XII wieku i do II Wojny Światowej służył miejscowym katolikom. Niestety w 1945 r. podczas „wyzwalania” miasta przez Armię Czerwoną kościół spłonął. To jednak nie był pierwszy pożar kościoła. Pierwszy pożar zniszczył kościół jeszcze w 1629 roku, kolejny miał miejsce w czasie potopu szwedzkiego, aby znów w 1700 roku świątynię pożarł ogromny pożar miasta, a w XVIII znów zniszczono go i ograbiono. Dopiero w latach 1893-1894 przeprowadzono generalny remont kościoła, aby znów w czasie II Wojny Światowej ponownie popadł w ruinę.
Aktualnie w pozostałej wieży kościoła mieści się oddział Muzeum Zachodnio – Kaszubskiego, a w ruiny kościoła wkomponowano pomnik Jana Pawła II. Oddział muzeum znajdujący się w wieży prezentuje wystawę archeologiczno-historyczną, eksponaty związane z przeszłością Bytowa i okolic. Wystawy przedstawiają pradzieje ziemi bytowskiej, przeszłość miasta oraz losy kościoła Św. Katarzyny.
Co zobaczyć w okolicy Bytowa?
Będąc w Bytowie warto zwiedzić jeszcze znajdujące się 12 kilometrów dalej Płotowo, w którym zwiedzimy Muzeum Szkoły Polskiej oraz Zagrodę styp-rekowskich, warto wspiąć się Górę Siemiarzycką oraz Górę Lemana, gdzie znajdują się fantastyczne miejsca widokowe, a także pospacerować po Cmentarzu Leśników Niemieckich i Pływających Wyspach – Rekowo.
A Wy, który krzyżacki zamek już zwiedzaliście?
Dajcie znać w komentarzach!
Agnieszka