hobby informatyka

Jak zrobić kopię zapasową WordPress?

Ostatnio dużo mówi się o tematach bezpieczeństwa, wybieramy coraz lepsze antywirusy, sięgamy po sprawdzone, solidne serwery i hostingi. Nic jednak nie uchroni nas przed naszym własnym fuckupem przy modernizacji WordPressa. No chyba, że kopia zapasowa.

Spis treści:

 1. Po co tworzyć kopie zapasowe?
 2. Tworzenia kopii zapasowych WordPress
 3. Tworzenie kopii zapasowej za pomocą wtyczki WPvivid backup plugin
 4. Jak przywrócić kopię zapasową strony?
 5. Tworzenie kopii zapasowej za pomocą wtyczki UpdraftPlus
 6. Tworzenie kopii zapasowej za pomocą wtyczki Duplicator
 7. Tworzenie kopii zapasowej za pomocą wtyczki BackUpWordPress
 8. Podsumowanie

Po co tworzyć kopie zapasowe?

Warto tworzyć kopię zapasową strony, szczególnie wtedy, kiedy testujecie na niej nowe rozwiązania. Kopia zapasowa, beckup jest jak save w grze – sejwujecie stronę i jakbyście akurat zginęli, rozsypali pliki na serwerze, źle przepisali bazę danych, wracacie do ostatniego sejwa i możecie zaczynać od nowa. Jeśli pracujecie na własnoręcznie zmodernizowanym szablonie WP, może się zdarzyć, że podczas aktualizacji Wasza strona zupełnie się rozsypie i ponowne poukładanie elementów będzie wymagało pomocy programisty. Na szczęście wiecie już o opcji beckapu i będziecie zawsze gotowi! Kopie zapasowe pozwolą Wam uniknąć wielu niespodziewanych problemów, a nawet utraty danych czy błędu krytycznego witryny.

Tworzenia kopii zapasowych WordPress

Tworzyć kopie zapasowe można na naprawdę wiele sposobów, ja opiszę tworzenie kopii zapasowych stron na WordPress przy pomocy darmowych wtyczek WP. Kopia zapasowa pozwoli Wam po eksperymentach na swoim WordPressie (sprawdzenie motywów WP, wtyczek) zacząć wszystko na nowo. Za każdym razem, zanim dotniecie czegokolwiek na stronie, utwórzcie kopię zapasową, aby pracować bezstresowo. Przedstawione wtyczki działają w darmowej wersji, więc nie trzeba za nic płacić.

Ja posłużę się przykładem mojej strony biletykomunikacyjne.pl, którą chcę przenieść na inny serwer, ale oczywiście zacznę od stworzenia kopii bezpieczeństwa. O tym, jak przenieść stronę Wordepress na inny serwer, porozmawiamy w następnym wpisie poradnikowym.

Zalogujcie się na swoje konto na WordPress.

Wejdzie we wtyczki i dodajcie nową. Jak widzicie na stronie mam aż 11 niezaktualizowanych wtyczek. Dla bezpieczeństwa zaktualizuje je po utworzeniu kopii zapasowych strony internetowej WP.

W tym miejscu możecie wyszukać wtyczkę, którą chcecie zainstalować na swoim WordPressie. Poniżej możecie przeglądać już zainstalowane wtyczki, zaktualizować je oraz zainstalować i odinstalować.

Tworzenie kopii zapasowej za pomocą wtyczki WPvivid backup plugin

Wtyczka WPvivid backup plugin

Wyszukujecie wtyczki WPvivid backup plugin, dokładnie nazywa się ona Migration, Backup, Staging – WPvivid (wcześniej – Backup & Migration – Wpvivid Backup and Migration Plugin), i klikacie zainstaluj.

A po instalacji – włącz.

Po zainstalowaniu wtyczki Migration, Backup, Staging – WPvivid, w menu po lewej stronie pojawią się dodatkowe opcje.

Przechodzicie o zakładki WPvivid backup plugin.

Oznaczacie, co ma się zawierać w kopii zapasowej WordPress. Zaznaczacie czy interesuje Was kopia zapasowa bazy danych WordPress i plików WordPressa, czy samych plików czy samej bazy danych:

 • Database + WordPress  Files (baza danych i pliki) jest to backup wszystkiego,
 • WordPress Files (tylko pliki),
 • Only Database (tylko baza danych),

Oznaczacie gdzie kopia zapasowa WordPress powinna się zapisywać:

 • Save Backup to Lokal,
 • Save Backup to Remote Storage.

Klikacie Backup Now. Może to chwilę potrwać, szczególnie w przypadku większych stron internetowych. Po uzbrojeniu się w cierpliwość i dwóch łykach kawy, na dole pojawia się aktualnie zapisana kopia zapasowa WordPress. U mnie to trwało jakieś 10 minut.

Najlepiej pobrać pliki na komputer, ponieważ wtedy jesteście zabezpieczeni nawet w przypadku spalenia serwera. W tym celu klikacie download. Pierwsza kopia zapasowa WordPress została utworzona, więc można przechodzić do aktualizacji wtyczek.

A co jeśli dojdzie do sytuacji, kiedy będziecie zmuszeni przywrócić kopię zapasową swojej strony internetowej?

Jak przywrócić kopię zapasową strony?

Aby przywrócić kopię zapasową swojej strony internetowej na WordPress, przechodzicie do wtyczki WPvivid backup plugin

Wybieracie ostatnią kopię zapasową i klikacie restore, aby przywrócić stronę.

Jeszcze raz klikacie restore.

Wtyczka potrzebuje kilku minut, aby przetworzyć pliki WordPress i trwa to mniej więcej tyle, co stworzenie kopii zapasowych.

Kopia zapasowa strony zostaje przywrócona.

Tworzenie kopii zapasowej za pomocą wtyczki UpdraftPlus

Wtyczka UpdraftPlus

Wyszukujecie wtyczki UpdraftPlus, dokładnie nazywa się ona Plugin do aktualizacji WordPress UpdraftPlus, i klikacie zainstaluj.

A po instalacji – włącz.

Zostaniecie przeniesieni do widoku wtyczki UpdraftPlus. Klikacie naciśnij tutaj, aby rozpocząć!

Przechodzicie do ustawień wtyczki o tworzenia kopii zapasowych. Możecie dowiedzieć się więcej, klikając w okno dialogowe lub bezpośrednio utwórz kopię. W ustawieniach wtyczki macie możliwość konfiguracji ustawień regularności tworzenia kopii zapasowych WordPress oraz opcji przechowywania kopii zapasowych. Przejdziemy od razu do opcji tworzenia backup WordPress. Klikacie utwórz kopię.

Otwiera się okno dialogowe, które pozwala na naniesienie informacji odnośnie tego, co ma się zawierać w kopii zapasowej WordPress. Możemy uwzględnić bazę danych oraz pliki WordPress. Po wybraniu odpowiednich opcji klikacie utwórz kopię.

Pojawia sie okno tworzenia kopii zapasowej WordPress

A dalej informacja, że kopia zapasowa została utworzona oraz informacje o wszystkich utworzonych kopiach zapasowych. W celu przywrócenia kopii zapasowej kliknijcie przywróć.

W tym oknie można również pobrać pliki na komputer, klikając bezpośrednio w baza danych, wtyczki, motywy, wysłane na serwer i inne.

Można pobrać również dziennik backapu, czyli log serwerowy. O logach serwerowych będziemy mówili w innym wpisie poradnikowym.

Tworzenie kopii zapasowej za pomocą wtyczki Duplicator

Wtyczka Duplicator

Wyszukujecie wtyczki Duplicator, dokładnie nazywa się ona Duplicator – WordPress Migration Plugin, i klikacie zainstaluj.

A po instalacji – włącz.

Po zainstalowaniu wtyczki Duplikator, w menu po lewej stronie pojawią się dodatkowe opcje.

Przechodzicie do Packages i widzicie puste okno. Aby stworzyć kopię zapasową klikacie Create New.

Przechodzicie do okna tworzenia kopii zapasowych we wtyczce Duplikator. W tym miejscu możecie nanieść nazwę pliku kopii zapasowej, w storage zmienić opcje przechowywania danych, w archive zmienić za zakres pobranych plików z bazy danych. Możecie również utworzyć bazę danych i nowego użytkownika bazy danych w czasie instalacji bez opuszczania instalatora, ale ta opcja jest dostępna tylko w Duplicator Pro (funkcja działa z hostami obsługującymi cPanel). Po wybraniu wszystkich niezbędnych opcji klikacie next.

Jeśli wszystko się zgadza, zaznaczacie opcję Yes. Continue with the build process! i kontynuujecie proces kompilacji klikając Build.

Kopia zapasowa WordPress jest w trakcie przygotowania.

Kopia zapasowa została utworzona. Możecie pobrać plik z danymi, klikając Installer oraz Archive lub klikając Download Both Files, aby pobrać od razu oba pliki. Dane zostaną pobrane na komputer.

Poniżej wyskakuje okno, które podpowiada, co zrobić dalej z pobraną kopią zapasową.

Mamy trzy opcje pozwalające na zainstalowanie pobranego pakietu danych:

 • Klasyczna funkcja instalacji (pozwala na zainstalowanie plików w pustym katalogu, jak robi to nowa instalacja WordPressa),
 • Funkcja nadpisywania instalacji (pozwala szybko nadpisać istniejącą stronę WordPress za pomocą kilku kliknięć),
 • Importuj funkcję instalacji (pozwala łatwo przeciągnąć i upuścić plik archiwum do miejsca docelowego, jednak jest dostępna w wersji Pro).

W darmowej wersji wtyczki Duplikator przywrócenie kopii zapasowej WordPress jest niestety niemożliwe. Jeśli jest taka opcja – poprawcie mnie!

Tworzenie kopii zapasowej za pomocą wtyczki BackUpWordPress

Wtyczka BackUpWordPress

Wyszukujecie wtyczkę BackUpWordPress i klikacie zainstaluj.

A po instalacji – włącz.

W opcjach wtyczki BackUpWordPress klikacie w kopie zapasowe.

lub przechodzicie z menu z prawej strony w narzędzia > kopie zapasowe.

Widzicie, że tworzona jest automatyczna kopia zapasowa Wordress. Wtyczka BackUpWordPress tworzy backup bazy danych codziennie o godzinie 22 i przechowuje kopie zapasowe przez następne 7 dni w folderze /wp-content/backupwordpress-994c18e5b3-backups. Jest to dość przydatna opcja, ponieważ sami nie musicie się martwić o backup strony, bo odbywa się to bez Waszej kontroli.

Możecie uruchomić utworzenie kopii zapasowej lub przejść do ustawień.

W ustawieniach można uwzględnić:

 • co ma się zawierać w kopii zapasowej WordPress (kopia bezy danych, plików lub bazy danych wraz z plikami),
 • harmonogram tworzenia kopii zapasowych WordPress (tylko ręcznie, raz na godzinę, wa razy dziennie, raz dziennie, raz na tydzień, raz na dwa tygodnie, raz na miesiąc),
 • ilość kopii zapasowych, które mogą być przechowywane na danym serwerze,
 • opcja powiadomienia meilowego po utworzeniu kopii zapasowej.

Po odpowiedniej zmianie ustawień klikacie Done.

W darmowej wersji wtyczki BackUpWordPress również nie znalazłam opcji przywrócenia kopii zapasowej WordPress. Jeśli jest taka opcja – poprawcie mnie!

Podsumowanie – kopie zapasowe utworzone

Mam nadzieję, że we wpisie znaleźliście niezbędne odpowiedzi i stworzenie kopii zapasowej plików WordPress oraz kopii zapasowej bazy danych będzie dla Was dziecinnie proste. Dajcie znać, która wtyczka najbardziej przypadła Wam do gustu i wydała się najbardziej przejrzysta.

Moim faworytem spośród darmowych wtyczek, które omówiłam we wpisie: WPvivid backup plugin, UpdraftPlus, Duplicator, BackUpWordPress, jest ta pierwsza. Jak dla mnie jest najbardziej przejrzysta, łatwa w obsłudze i intuicyjna, dlatego to właśnie po nią sięgam, kiedy potrzebny mi backup strony internetowej WordPress.

Tworzenie kopii zapasowej pozwala na odzyskanie strony nawet w przypadku utraty danych. Niektóre, ale nie wszystkie wtyczki pozwalają na automatyczny backup WordPress. Ważne, żeby pamiętać, w jakim odstępie czasowym tworzą się kopie zapasowe, aby móc w razie potrzeby odtworzyć pliki sprzed problematycznej sytuacji. Mając kopię zapasową na komputerze, możecie przywrócić swoją stronę w każdym momencie, a dzięki wykorzystaniu darmowych wtyczek skopiujecie całą bazę danych bez konieczności logowania się do panelu Klienta – wystarczy zrobić to w panelu WordPressa.

A Wy znacie jeszcze inne metody tworzenia kopii zapasowych Wordress? Może wiecie, jak można to zrobić bez pomocy wtyczek? Dajcie znać w komentarzach!

Agnieszka

2 thoughts on “Jak zrobić kopię zapasową WordPress?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *