podróże

Izba Pamięci Schron Wędrowiec. W odwiedzinach na Węgierskiej Górce

Cześć Mordeczki!

Tym razem przenieśmy się 7 kilometrów od Żywca, do Izby Pamięci Schronu Wędrowiec na Węgierskiej Górce. Podczas każdej dłuższej podróży oprócz pięknych obrazków staram się też zebrać garść historii, którą chcę się z Wami podzielić!

Izba Pamięci Schron Wędrowiec

Westerplatte południa

Węgierska Górka nazwana Westerplatte Południa, była bardzo ważnym miejscem w czasie oporu podczas kampanii obronnej w 1939 roku. Uznano, że zbudowanie w tym miejscu rygla obronnego zablokuję część południowej granicy Polski, szczególnie od miejscowości Zwardoń i przejścia do Przełączy Jabłonowskiej. Były to jedyne drogi, jakimi niemieckie siły mogły przedostać się do doliny rzeki Soły, otwierającej drogi w głąb Polski. Pierwsze prace budowy rygla na Węgierskiej Górce zaczęły się 24.06.1939 roku. Zaplanowano tu 16 schronów bojowych, ale do wybuchu wojny zdążono wybudować 5. Wszystkie nosiły nazwę na literę W: Waligóra, Wąwóz, Wędrowiec, Włóczęga, Wyrwidąb. Ja zwiedziłam jedynie Schron Wędrowiec.

1 września 1939 roku, kiedy jednostki niemieckie wkroczyły do Polski, do walki stanęło ok. 1200 polskich żołnierzy pod dowództwem mjr. Kazimierza Czarkowskiego z Bataliony KOP “Berezwecz”, 151 Kampanii Forecznej Węgierska Górka pod dowództwem kapitana Tadeusza Semika, 151. Baterii Artylerii Górskiej oraz oddziały Straży Granicznej i Obrony Narodowej. Na ok. 1200 polskich żołnierzy ruszyło ponad 17500 żołnierzy niemieckich, którzy bez problemu mieli wedrzeć się poza granice Polski, na Żywiec i skierować sie dalej, na polskich żołnierzy broniących się pod Bielskiem. Bitwa na przełamanie umocnień rygla Węgierskiej Górki trwała od 2 do 3 września 1939 roku i dała czas na wycofanie się Armii “Kraków” i do dziś jest jednym z ważniejszych epizodów bitwy granicznej kampanii obronnej, stąd zaszczytne miano – Westerplatte Południa!

żywiec izba pamięci narodowej

Schron “Wędrowiec” to ciężki schron bojowy o odporności D. Położony jest dokładnie na wschód od torów kolejowych w kierunku Żabnicy.

Schron Wędrowiec

Schron posiadał dwa wejścia zapasowe, zaopatrzony był w dwie wyrzutnie rakiet oświetlających, strzelnice broni ręcznej, stanowisko do łączności optyczne i zrzutnię granatów ręcznych. Uzbrojony był w trzy karabiny maszynowe “Browning” i jedno przeciwpancerne działko forteczne “Bofors” Jak możecie się spodziewać, schron nie miał żadnych okien, więc radzono sobie lampami naftowymi.

Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie, jak w tak niewielkim schronie mieściło się osiemnaście osób – dowódca kapitan Tadeusz Semik, czterech podoficerów i czternastu szeregowych żołnierzy.

Izba Pamięci Schron Wędrowiec Żywiec

Schron Wędrowiec – Węgierska Górka

Obecnie schron “Wędrowiec” można jest udostępniony do zwiedzania i znajduje się w nim muzeum poświęcone działaniom wojennym, jakie miały miejsce w pierwszych dniach II wojny światowej na terenie gminy Węgierska Góra oraz tutejszym fortyfikacjom z 1939 roku.

W muzeum znajduje się stała ekspozycja z pamiątkami związanymi z kapitanem Tadeuszem Semikiem – dowódcą schronu, fotografiami żołnierzy walczących o Węgierską Górkę, typowym wyposażeniem oficerów i podoficerów, stosowanym w 1939 roku sprzętem łącznościowym, narzędziami i materiałami medycznymi oraz bronią żołnierzy walczących po obu stronach – umundurowanie, hełmy, karabiny, menażki, granaty ręczne, maski przeciwgazowe.

Schron Wędrowiec żywiec

Atrakcje możecie zobaczyć również na zewnątrz muzeum, a są to m.in. niewielkie, poniemieckie schrony z czasów okupacji czy inne eksponaty pochodzące z bitwy Armii Kraków pod Tomaszowem Lubelskim.

Żywiec Schron Wędrowiec

Co ciekawe, możecie kupić miniaturowy model schronu Wędrowiec do sklejania, niestety nie jest on sprzedawany pod samym muzeum, a szkoda.

węgierska górka Schron Wędrowiec

Izba pamięci narodowej schron Wędrowiec

Od 2017 roku na stałe koło Izby Pamięci znajdziecie śmigłowiec Mi – 2, do którego można wejść i zrobić sobie zdjęcie. Niestety nie jest on już w najlepszym stanie, turyści nieco go uszkodzili.

Schron Wędrowiec węgierska górka

Historia niejednokrotnie pokazuje, że Polacy są niezwyciężeni. Mimo, że niemieckie wojska wdarły się poza polskie granice, nasi żołnierze, których było ponad 10 razy mniej niż żołnierzy niemieckich, bronili się zaciekle, a nazwiska żołnierzy, którzy zginęli – sierżanta Stanisława Raczyńskiego i strzelców Jana Flisia, Jana Kulpy, Michalskiego i Tlałki, zapisały się na kartach polskiej historii.

A Wy byliście już w Schronie Wędrowiec, a może zwiedziliście wszystkie pięć schronów na Węgierskiej Górce?

Dajcie znać w komentarzach!

Agnieszka

3 thoughts on “Izba Pamięci Schron Wędrowiec. W odwiedzinach na Węgierskiej Górce”

  1. Jeśli pozostałe są równie ciekawe jak ten, to chętnie zwiedziłabym wszystkie. Z jednej strony fajnie, że można sobie robić pamiątkowe zdjęcia a z drugiej czasem szkoda wystawiać coś turystom. Wiadomo, że z biegiem czasu zacznie niszczeć :/. W każdym razie piękny kawał historii tu widzę i jeśli będę miała okazję to zawitam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *