informatyka

Jak założyć bloga?

Cześć Mordeczki!

Jak pewnie już wiecie, niedawno założyłam bloga agnieszkajagusiak.pl i oto jestem! To nie jest moja pierwsza strona, którą znajdziecie w sieci. Z większym lub mniejszym zaangażowaniem prowadzę również stronę poświęconą mojej kolekcji biletów komunikacji miejskiej – biletykomunikacyjne.pl oraz bloga o ciekawostkach komunikacyjnych – ciekawostkikomunikacyjne.blogspot.com. Tym razem postanowiłam nie zawężać się tak tematycznie i stworzyć miejsce, w którym połączę moje wszystkie pasje, a jest ich trochę 🙂

Pamiętam swoje pierwsze blogi (chociaż pewnie nie pierwsze, bo miałam ich naprawdę wiele), jeden był na blog.onet.pl, inny na blog.pl, czy blogger.pl, photoblog.pl, ostatni na blogspot.com. Dokładanych adresów już nie pamiętam. Większość z nich dawno nie istnieje, niektóre wiszą w sieci porzucone od lat. Najbardziej lubiłam jeden ze swoich blogów, nie pamiętam dokładnej nazwy, ale coś jak a-do-z-blogspot.com (chyba). Wtedy blogowanie wyglądało zupełnie inaczej! Publikowałam wpisy z samodzielnie tworzonymi grafikami, gifami pełnymi serduszek i brokatu, robiłam blogowe konkursy, w których można było wygrać wymianę designu bloga i wymieniałam się komentarzami na grube tysiące. Wtedy szał robił przerobiony kursor! Na pewno kojarzycie jednorożce, gwiazdki albo płatki śniegu poruszające się za myszką. Nieraz jeszcze można go spotkać na niektórych blogach, zawsze wdycham z sentymentem. Blog niestety już nie istnieje, jak każdy inny blog na blog.onet.pl. Na szczęście wiele platform blogowych nadal powala na publikację treści – płatnie lub zupełnie za darmo.

Gdzie założyć bloga?

W grę wchodzi wiele platform blogowych, na których możecie założyć bloga i publikować swoje treści za darmo lub odpłatnie: Blogger, WordPress, Ning, Wix, Squarespace, Bravenet i multum innych. Ja mogę opowiedzieć o tych, w których mam jakieś obeznanie, czyli Blogger i WordPress. W przypadku Bloggera musicie mierzyć się z tym, że adres waszego bloga będzie kończył się blogspot.com, w przypadku WordPressa – zależy to od domeny, jaką wykupicie: .pl, .net, .com czy .com.pl. Założenie bloga na WordPress.com nie wymaga od was technicznej wiedzy i znajomości kodu, musicie jednak wykupić własną domenę oraz serwer, a to na początku może wyglądać na skomplikowane, a poza tym kosztuje. Przeprowadzę Was przez to krok po kroku w następnym wpisie, a teraz skupię się na Bloggerze.

Jak założyć bloga bezpłatnie?

Stworzenie własnej strony internetowej wiąże się z pewnymi opłatami, jak zakupienie serwera czy domeny, na szczęście z pomocą przychodzi Blogger, który umożliwia publikowanie treści zupełnie za darmo. Cały interfejs Bloggera jest w języku polskim, publikacja wpisów jest bardzo łatwa, można modyfikować wygląd strony w wielu zakresach, a także edytować kod HTML. Możecie utworzyć wiele blogów na jednym koncie Blogger, jednocześnie prowadzić pamiętnik, internetową opowieść i bloga kulinarnego. Ale może na początek zaczniemy od jednego bloga 🙂

No to zaczynamy!

 1. Wejdźcie na stronę blogspot.com albo odszukajcie ikonkę Bloggera klikając w Aplikacje Google na swoim koncie.


2. Wybierzcie nazwę swojego bloga. Tytuł będzie się wyświetlał w nagłówku bloga. Nie musicie spinać się maksymalnie – nazwę można zmienić w każdym momencie.

3. Wybierzcie URL swojego bloga. Jeśli chodzi o .blogspota, blogów jest naprawdę wiele i może się okazać, że ktoś wpadł już na taki sam pomysł, jak Wy. Nawet jeśli to imię i nazwisko 🙂 Inna Agnieszka Jagusiak ma swojego bloga od 2013 roku i niewiele na nim pisała, ale jak dotąd go nie usunęła. Ale chociaż, „Wiemy co jemy”.

Z ciekawości sprawdziłam jeszcze agnieszka-jagusiak, agnieszka (blog tylko dla zaproszonych, a nikt mnie nie zaprosił; mogę skonsultować się z Agnieszką, ale nie ma do niej namiarów), agnieszkaagnieszka i blogagnieszki, ale wszystkie były już zajęte.

Adres jagusiakagnieszka.blogspot.com mamy dostępny! To bierzemy!

4. Na koniec, podpiszcie się pod dziełem 😉

Tak wygląda zupełnie nowy, pusty jeszcze blog na Bloggerze, sami możecie zobaczyć na https://jagusiakagnieszka.blogspot.com. Strona automatycznie opublikowała się z zabezpieczeniem SSL – spójrzcie na kłódkę koło adresu, to dość nowa opcja na Bloggerze. Jeśli u Was nie odpaliła się automatycznie, w dalszej części pokażę, jak ją włączyć.

Na blogu widzicie wielki napis NIE MA TU NICZEGO, więc czas go czymś zapełnić – pora na pierwszy wpis.

Poniżej widzicie interfejs Bloggera. Na razie to pusta karta, ale niedługo zapełni się pierwszymi wpisami. Po lewej widzicie nazwę swojego bloga – strzałką możecie przełączyć na innego z waszych blogów. Poniżej button pozwalający na utworzenie nowego posta. Jeszcze niżej:

 • Posty – tu możecie zobaczyć wszystkie opublikowane wpisy,
 • Statystyka – dane o wyświetleniach bloga i poszczególnych postów. Aby widzieć dane dotyczące statystyk należy zezwolić na to w ustawieniach. Jeśli o tym zapomnisz nic straconego, możesz zrobić to później, a i tak uzyskasz dane z poprzedniego okresu,
 • Komentarze – można zablokować możliwość dodawania komentarzy na blogu,
 • Zarobki – z tej opcji nigdy nie korzystałam. Wymaga założenia konta na AdSense. Może kiedyś razem przez to przejdziemy 🙂
 • Strony – oprócz wpisów blogowych, możemy tworzyć strony na blogu, co najczęściej używane jest do tworzenia stron kontaktowych, o mnie, adnotacji o współpracy czy pokazania ciekawych cytatów i inspiracji.
 • Układ – to możecie zmienić układ waszego bloga, umiejscowienie, wygląd i treść widżetów w nagłówku, sliderze i stopce,
 • Wygląd – wybór i edycja motywu, czyli szablonu waszego bloga. Tu możecie też edytować w pewnym zakresie kod HTML bloga,
 • Ustawienia – tu możecie zmienić ustawienia w zakresie: podstawowym (dodanie favikony, zmiana nazwy bloga), prywatności (włączyć/wyłączyć widoczność dla wyszukiwarek), publikowania (zmienić adres bloga), https (dodać/usunąć SSL), uprawnień (zablokować bloga dla czytelników), postów (określić liczbę wpisów na stronie głównej bloga), komentarzy (dodać capthe), adresu e-mail, formatowania (określenia strefy czasowej), metatagów (dodanie desription), błędów i przekierowań (wygląd strony z błędem 404), robotów i indeksowania (zmiana robots.txt, ads.txt), zarządzania blogiem (tworzenie kopii zapasowej), kanału witryny i ogólnym (profil użytkownika).
 • Lista czytelnicza – wpisy dotyczące Bloggera.

Tworzenie posta

Zaczytamy od napisania pierwszego posta – utwórz nowego posta:

Przechodzimy do widoku tworzenia posta. Mamy do wyboru wiele opcji umożliwiających nam edycje treści, np. rozmiar czcionki, wcięcie w tekście, cytat lub całkowite wyczyszczenie formatowania. U góry nadajemy tytuł, a poniżej piszemy treść naszego wpisu. Po zredagowaniu posta klikamy podgląd lub bezpośrednio opublikuj.

W opcji akapit możesz ustawić nagłówki, gdzie:

 • nagłówek nadrzędny to <h1>,
 • nagłówek to <h2>,
 • podtytuł to <h3>,
 • nagłówek podrzędny to <h4>,
 • akapit to <p>,
 • normalna to <div>.

Wstawianie URL

Możecie dodać wyświetlany tekst (anchor) oraz adres URL, określić czy link ma otwierać się w nowym oknie i czy ma być dofollow czy nofollow.

Wstawianie obrazu

Aby wstawić zdjęcie wybierzcie ikonę fotografii – możecie przesłać zdjęcie z komputera, zdjęć z waszego profilu Google, wcześniej dodanych zdjęć do galerii Bloggera oraz z adresu URL.

Wybierając opcję prześlij z komputera możesz przesłać pliki bezpośrednio przeciągając je na ekran lub klikając wybierz pliki i wybierając poszczególnie zdjęcia z komputera. Aby dodać przesłane zdjęcie do wpisu musicie w nie kliknąć, aby miało niebieską ramkę. Można również zaznaczyć wybrane zdjęcie lub więcej zdjęć.

Wstawianie znaków specjalnych

Fajną opcją jest możliwość wyszukania emoji poprzez narysowanie jej 😀 Szczerze mówiąc nigdy nie używam skomplikowanych emotek w postach, ale ta opcja bardzo mnie rozbawiła. Wiedzieliście o niej?

Ustawienia posta

Chciałam omówić jeszcze opcje, które zawsze wypełniam na końcu, opcje ze slidera. Są to:

 1. Etykieta – dodanie etykiet wpisu, pochodna tagów,
 2. Opublikowane dnia – ustawienie daty i godziny publikacji, można zaplanować wpisy wprzód i wstecz,
 3. Link bezpośredni – wygląd URL wpisu,
 4. Lokalizacja – lokalizacja publikacji,
 5. Opis na potrzeby wyszukiwania – krótki opis posta (description),
 6. Opcje – możliwość zablokowania komentowania wpisu.

Myślę, że najważniejsze opcje udało nam się omówić. Jeśli coś będzie dla Was niejasne, to śmiało piszcie, na pewno postaram się przekazać wszystko, co wiem. A jak nie będę wiedzieć, to dowiemy się razem 🙂

Mam nadzieję, że komuś przyda się stworzona przeze mnie instrukcja! Jeśli pomoże Wam w stworzeniu swojego pierwszego bloga, koniecznie napiszcie o tym w komentarzu!

15 thoughts on “Jak założyć bloga?”

 1. Prowadzę bloga już od wielu lat a przecież chętnie wydrukuję Twoje instrukcje, bo o pewnych sprawach nadal nie wiem a nie chcę narobić sobie kłopotu beztrosko eksperymentując. 😉

 2. Prowadzę bloga już od wielu lat a przecież chętnie wydrukuję Twoje instrukcje, bo o pewnych sprawach nadal nie wiem a nie chcę narobić sobie kłopotu beztrosko eksperymentując. 😉

 3. Przydatne wskazówki z tego, co widzę. Bloga prowadzę na bloggerze, kiedyś miałam na czymś innym. Na własną stronę to nie powiem, że niefajnie byłoby mieć, ale jednak wolę za darmo. Nie znam się też na tym za bardzo. Nie zarabiam na blogowaniu, więc raczej nie muszę. Robię to dla siebie, więc robię to tak jak potrafię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *