hobby podróże ulubione

Ogrody Hortulus

Cześć Kochani!

Dziś zapraszam Was w podróż do magicznych ogrodów Hortulus w Dobrzycy. Przeniesiemy się do kraju kwitnącej wiśni, uliczek przepełnionych zapachami rododendronów i niezapominajek, zobaczymy niezapomniany ogród Gaudiego i odpoczniemy w spokojnym ogrodzie cienia. Gotowi?

Ogrody Hortulus

Ogrody Hortulus Dobrzyca

Ogrody tematyczne Hortulus to miejsce, w którym czuję się naprawdę dobrze! Wśród kwiatów, krzewów i rabat można nasycić się pięknem natury, a wiele sekretnych miejsc, ławeczek i krzesełek daje ukojenie nawet w najbardziej upalne dni. Ogrody w Dobrzycy mają swój sekret! To miejsce zmienia się wraz z porami roku i o każdej porze możecie zwiedzać zupełnie inną jego odsłonę! Ja na pewno chciałabym pojechać tam raz jeszcze wczesną wiosną, aby zobaczyć kwitnące w ogrodzie tulipany, a jest ich naprawdę wiele! Wczesną wiosną muszą wyglądać przepięknie.

Ogrody w Dobrzycy działają już od 25 lat i znajdują się w strefie klimatycznej 7b, gdzie zimy są cieplejsze, a ilość opadów większa niż w innych rejonach kraju. Łącznie w ogrodach w Dobrzycy zgromadzonych jest ponad sześć tysięcy odmian i gatunków roślin – w tym rośliny miarkowane oraz egzotyczne.

Ogrody Hortulus w Dobrzycy

Ogrody Hortulus w Dobrzycy dzielą się na dwie części. Można kupić bilety na oba ogrody lub na każdy z osobna. W jednej części znajdują się ogrody tematyczne przepełnione kulturą różnych narodów i z naturalnym krajobrazem. Chodząc po ogrodzie, można poczuć się, jak w magicznej krainie 🙂 Co krok w oczy wpadają coraz to piękniejsze rośliny, dekoracje ogrodowe, figurki, rzeźby i eksponaty. W ogrodach tematycznych zadbano o najmniejszy szczegół! W drugiej części ogrodów znajduje się największy na świecie labirynt grabowy o powierzchni 1 ha i długości korytarzy 3,2 km oraz wieża widokowa w kształcie podwójnej nici DNA, ale to nie wszystko. W tej części oczywiście również można oglądać przepiękne rośliny.

Ogrody tematyczne Hortulus Dobrzyca

Ogrody tematyczne to ponad trzydzieści różnych oddzielnych ogrodów rozciągniętych na ponad czterech hektarach – jest co zwiedzać! Znajdują się tam ogrody związane z rodzajem środowiska jak skalny czy leśny, związane ze sztuką i kulturą narodów, jak ogród japoński, francuski. Bardzo ciekawy jest również zaprojektowany w stylu angielskim ogród zmysłów, który oddziałuje na wszystkie zmysły człowieka. W Hortulusie znajdziemy również ogrody kolorów – biały, pomarańczowo-żółty, niebiesko-żółty i purpury i ognia. Zmysł słuchu pobudzą szczególnie ogrody dźwięku, szumu i szelestu, czyli ogrody traw oraz widowiskowy ogród architekta Antonio Gaudiego. Na terenie możemy zwiedzać również piękne angielskie rosarium i pachnący ogród ziół.

Ogrody tematyczne Hortulus dzielą się na:

Ogrody tematyczne Hortulus

A – ogród japoński
B – ogród skalny z wodospadem
C – ogród francuski
D – platforma widokowa – ogórd na skarpie
E – ogród leśny
F – ogród mistyczny
G – rosarium
H – ogród biały – romantyczny
I – ogród cienia
J – ogród purpury i ognia – śródziemnomorsi
K – ogród niebiesko-żółty – romantyczny
L – ogród pomarańczowo-żółty – wiejski
M – ogród zapachu
N- ogród ziołowy-węzłowy
O – ogór lila-róż – nowoczesny
P – ogród Gaudiego
R – ogród wodny
S – ogród ziołowy i byliniarnia
T – …i z piernika chata
U – Góra TROLLI
W – spa-ogród-toskański
Y – ogród warzywny
Z – ogród kamienny

Spośród wymienionych ogrodów tematycznych, najbardziej spodobał mi się ogród japoński, w którym spędziłam najwięcej czasu, upajając się dźwiękiem japońskich wietrznych dzwonków i gongów. Oczywiście zostawiliśmy buddzie nieco monet na szczęście 🙂

Ogrody Hortulus Dobrzyca godziny otwarcia

W ogrodach Hortulus godziny otwarcia są różne w zależności od pory roku, więc zanim pojedziecie, to sprawdźcie godziny otwarcia.

Ogrody Tematyczne czynne są:

 • od poniedziałku do soboty w godzinach 9.30-19.00,
 • w niedzielę i święta w godzinach 10.00-18.00.

Na terenie ogrodów tematycznych Hortulus można również coś zjeść! W Caffebarze „Barwinek” można nie tylko napić się kawy, ale zjeść ciepły posiłek.

Caffebar „Barwinek” czynny jest w godzinach otwarcia ogrodów.

Ogrody Hortulus Dobrzyca godziny otwarcia

Ogrody Hortulus Spectabilis czynne są:

 • od wtorku do niedzieli w godzinach 10.30-17.30.

Ogrody Hortulus Spectabilis w poniedziałki są nieczynne!

Na terenie Ogrodów Hortulus Spectabilis również znajduje się bar, w którym można nasilić brzuszki po wielu godzinach zwiedzania ogrodów. Caffebar „Rumianek” również jest czynny w godzinach otwarcia ogrodów.

Na terenie Ogrodów w Dobrzycy znajduje się również centrum ogrodnicze, w którym możecie kupić przepiękne rośliny hodowane na miejscu.

Ogrody Hortulus Dobrzyca mapa dojazdu

Ogrody Hortulus mieszczą się niedaleko morza, ok. 28 kilometrów od Kołobrzegu, 20 km od Koszalina, 14 km od Sarbinowa, 8,5 km od Gąsek.

Ogrody Hortulus Dobrzyca mapa ogrodu

Nie musicie się martwić, że zgubicie się w alejkach ogrodów w Dobrzycy. Do biletów dołączana jest mapa ogrodu, która pomoże Wam zwiedzić wszystkie atrakcje i zobaczyć wszystkie ogrody inspirowane naturalnym krajobrazem.

Ogrody Hortulus Dobrzyca mapa ogrodu

Ogrody Hortulus Dobrzyca cennik

Bilet do Ogrodów tematycznych Hortulus Dobrzyca:
 • bilet ulgowy (dzieci od 3 do 15 lat) – 23 zł
 • bilet normalny (dorośli i młodzież powyżej 15 lat) – 32 zł
 • bilet grupowy (powyżej 15 osób) – 29 zł
Bilet do Ogrodów Hortulus Spectabilis:
 • bilet ulgowy (dzieci od 3 do 15 lat) – 31 zł
 • bilet normalny (dorośli i młodzież powyżej 15 lat) – 43 zł
 • bilet grupowy (powyżej 15 osób) – 38 zł
Bilety do obu ogrodów Hortulus:
 • bilet ulgowy (dzieci od 3 do 15 lat) – 39 zł – oszczędzasz 15 zł
 • bilet normalny (dorośli i młodzież powyżej 15 lat) – 59 zł – oszczędzasz 16 zł
 • bilet grupowy (powyżej 15 osób) – 52 zł – oszczędzasz 16 zł
żaby w ogrodach hortulus
Brak biletów dla emerytów i rencistów

Na terenie ogrodów nie ma tańszych biletów dla emerytów, rencistów i osób niepełnosprawnych, ale są za to zniżki grupowe.

Zakaz wprowadzania zwierząt

W ogrodach tematycznych Hortulus jest bezwzględny zakaz wprowadzania zwierząt! Mam nadzieję, że będziecie o tym pamiętać, zanim przyjedziecie do ogrodu z czworonogiem.

Bezpłatny parking

Na terenie ogrodu są bezpłatne parkingi, więc nie musicie martwić się o miejsca parkingowe! Panowie nawet kierują do odpowiednich wolnych miejsc, więc wszystko idzie bardzo sprawnie, nawet kiedy w ogrodzie jest dużo gości.

Przewodnik po Ogrodach Hortulus

Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika po obu ogrodach. Dla grypy zorganizowanej jest to koszt 10 zł za każdą osobę (55 minut zwiedzania), natomiast dla indywidualnych zwiedzających, jest to koszt 165 zł (również 5 minut zwiedzania). Koszt wynajęcia przewodnika na półtorej godziny tylko po ogrodach Hortulus Spectabilis to 14 zł na osobę w przypadku grup zorganizowanych i 210 zł dla indywidualnych zwiedzających.

Gra plenerowa Labirynt Mocy

Świetną opcją jest również gra plenerowa w labiryncie Hortulus – „Labirynt Mocy”.

W markecie Ogród i Galeria lub w Serduszkowej Chacie można kupić zestaw do zabawy plenerowej, który składa się z dwóch map oraz kart przedstawiających bogów słowiańskich i germańskich. Wystarczy wejść do labiryntu, odszukać wszystkie 10 kasowników i skasować wszystkie karty! Brzmi banalnie prawda? Jednak znalezienie wszystkich kasowników nie jest takie proste! To świetna zabawa nie tylko dla najmłodszych!

Ogrody Hortulus Dobrzyca opinia

Ogrody Hortulus Dobrzyca opinia

Ja uwielbiam to miejsce i będę przyjeżdżać do niego jak najczęściej! W tamtym roku odwiedziłam ogrody Hortulus w sierpniu i zobaczyłam największy na świecie labirynt grabowy! W tym roku zwiedziliśmy tylko ogrody tematyczne, ale na pewno wrócimy tu raz jeszcze!

Maskarada w ogrodach Hortulus

Już we wtorek, 21 czerwca w ogrodach w Dobrzycy organizowana jest Noc Kupały! Tego dnia wejście do ogrodu będzie bezpłatne dla wszystkich osób, które będą miały na sobie tematyczne przebranie.

W programie tegorocznej Maskarady:

 • maskarada tematyczna: elfy, wróżki, gnomy, potwory i inne stwory,
 • rytuał przy kamiennym kręgu – opowieści o pradawnych ludach Gotów, Gepidów, i Słowian,
 • porady bioenergoterapeutów i radiestety,
 • strawa księżycowa – degustacja potraw kuchni księżycowej, sposoby na przyrządzanie i konserwację straw,
 • poszukiwanie kwiatu paproci… w ogrodach – zabawa z użyciem QR kodów,
 • palenie Wiecznego Ognia, słowiańska nuta przy ognisku,
 • warsztaty lalek motanek,
 • konkurs na najpiękniejszy wianek oraz warsztaty plecenia wianków dla dzieci, puszczanie wianków na wodę,
 • joga na powitanie lata

Szkoda, że jest to zwykły dzień tygodnia, a nie weekend, bo ja pewnie się nie wyrwę, a Wy? Będziecie? W tamtym roku maskarada odbywała się w sierpniu, więc jest druga szansa na darmowe zwiedzanie dla przebierańców.

wydarzenia w ogrodach hortulus

VII Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych

Ale to jeszcze nic! 16-17 lipca w Ogrodach w Dobrzycy odbędzie się VII Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych. Jest co cykliczne wydarzenie organizowana na skalę ogólnokrajową! Festiwal odbywa się co roku w połowie lipca w Ogrodach Hortulus Spectabilis. Celem Festiwalu Kwiatów Jadalnych jest promowanie ekoturystyki oraz zdrowego trybu życia, a także ogrodnictwa, upraw ekologicznych i gotowania z wykorzystaniem kwiatów jadalnych i ziół.

Jak Wam się spodobały ogrody Hortulus? Zwiedzicie to miejsce? Będziecie na najbliższych wydarzeniach? Dajcie znać w komentarzach!

Agnieszka

16 thoughts on “Ogrody Hortulus”

 1. Ależ tam pięknie 🙂 Jestem wielką miłośniczką natury, więc z pewnością by mi się tam spodobało 🙂

   1. Byłam na wieży i labiryncie. Zerknij na mój wpis na blogu 🙂 Zamieściłam trzy wpisy na temat tych ogrodów. Nie pamiętam roku, ale kilka ładnych lat temu będąc w Sarbinowie zajrzałam do Dobrzycy. Pozdrawiam 🙂

 2. Trzeba przyznać, że ogrody Hortulus są bardzo zadbane i warto je odwiedzić. Byłem tak około 3 lata temu i z chęcią odwiedzę to miejsce jeszcze raz, może tym razem z przewodnikiem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *