podróże ulubione

Szlak bachusików w Zielonej Górze

Cześć Kochani!

Dziś przychodzę do Was z kolejnym wpisem podróżniczym! Obiecałam sobie, że w tym roku podróży będzie znacznie więcej i dotrzymuję obietnicy, a przy okazji mogę pokazać Wam ciekawe miejsca, pełne historii miasta oraz restauracje, w których można pysznie zjeść. Tym razem zapraszam Was do Zielonej Góry!

Samotne zwiedzanie Zielonej Góry

Wyjazd do Zielonej Góry był dla mnie zupełnie niecodzienny, ponieważ pierwszy raz od dawna nic nie planowałam, a do tego zwiedzałam to miasto zupełnie sama. Zazwyczaj podchodzę do podróży bardzo poważnie i jak już zwiedzam, to dosłownie wszystko, co wydaje mi się ciekawe – muzea, galerie, palmiarnie, zoo i co tylko wpadnie mi w oko. Tym razem postanowiłam, że zobaczę, czym miasto mnie zaskoczy i gdzie mnie nogi poniosą. Okazało się, że Zielona Góra to piękne, pełne tradycji miasto i naprawdę było co zwiedzać! Opiszę Wam spacer szlakiem bachusikowym, odwiedziny w zielonogórskiej Palmiarni, Muzeum Ziemi Lubuskiej i zaproszę Was na obiad do zapiekankarni. No to w drogę!

Spacer szlakiem bachusikowym

Pamiętacie jeszcze mój wpis o szlaku króli i królików w Gnieźnie? Ja doskonale pamiętam tę przygodę, ekscytację, kiedy znalazłam kolejnego królika oraz przedreptane dziesiątki kilometrów. Tym razem zawitałam do Zielonej Góry, gdzie trafiłam na rozrzucone po całym mieście figurki bachusików. Od razu wiedziałam, że muszę zebrać ich jak najwięcej! Niestety w przeciwieństwie do Gniezna, Zielona Góra nie ma dedykowanej aplikacji, z którą można zwiedzić wszystkie bachusiki i dowidzieć się więcej o ich symbolice.

Pomnik Bachusa

Zwiedzanie warto zacząć od zlokalizowanego na skrzyżowaniu ul. Kupieckiej z ul. Żeromskiego pomnika Bachusa, boga winorośli i urodzaju, który stał się symbolem Zielonej Góry – najdalej wysuniętego na północ miasta europejskiego, w którym uprawia się winorośl.

Pomnik Bachusa stanął w Zielonej Górze w 2010 roku i od tego czasu w mieście zaczęły pojawiać się również małe figurki Bachusików, związane z ważnymi miejscami oraz upamiętniające rocznice miasta.

Większość figurek bachusików zlokalizowana jest na zielonogórskim deptaku, ale aby znaleźć wszystkie bachusiki, warto sięgnąć po mapkę bachusikową narysowaną przez zielonogórskiego artystę – Rafała M. Jurgę. Oj jaka szkoda, że nie miałam jej ze sobą podczas zwiedzania! Na szczęście moje czujne oko wypatrzyło naprawdę wiele bachusików! Zobaczcie sami te urocze figurki, a przy okazji, dowiedzcie się więcej o historii pachnącej winogronem Zielonej Góry.

Mapa bachusików

Skąd wziął się pomysł na bachusikową Zieloną Górę? Widziałam wzmianki, że zamysł powstał w redakcji  “Gazety Lubuskiej”.

Stary rynek wraz z zielonogórskim deptakiem tworzą jeden z najdłuższych ciągów spacerowych w Polsce. Nic więc dziwnego, że spacerując po tym pięknym mieście, przeszłam ponad 20 kilometrów! 

Szlak bachusikowy

Jak widzicie, przy każdym bachusiku umieszczony jest krótka rymowanka, która go opisuje. Opisy są naprawdę tak pomysłowe, że nie mogłam się powstrzymać i muszę Wam je pokazać. Udało mi się zrobić zdjęcia 32 spośród ponad 60 bachusików! Frekwencja ponad 50% zaliczona 🙂

Belferus Zenepus

Brzuchaty Belferus z grubym podręcznikiem w tablicę z tematem celuje wskaźnikiem.

Znajdziecie go przy ulicy gen Sikorskiego 15 d naprzeciw Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus. W budynku mieści się siedziba Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Klub Nauczyciela. Fundatorem bachusika jest Związek Nauczycielstwa Polskiego a autorem Robert Tomak.

Uzetikus

Redaktor UZetikus zjadł wszystkie rozumy, trzyma indeks w dłoni i aż pęka z dumy.

Uzetikus to 21. figurka, która pojawiła się w Zielonej Górze i przed wejściem do Rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego, przy ulicy Licealnej 9 pojawił się na dzień dziecka 2012 roku. Jego fundatorem jest Uniwersytet Zielonogórski a dokładniej jego ówczesny rektor – prof. Czesław Osękowski autorem Robert Tomak. Nazwa UZetikusa nie wzięła się znikąd. UZ ogłosił konkurs, który wygrała pomysłowa Katarzyna Czyż. To nie jedyny naukowy bachusik.

Rzepikus rogalikus

Pulchny Rogalius kocha Plac Pocztowy, tu wszyscy przechodnie zadzierają głowy.

Znajdziecie go na placu Pocztowym 4, nad wejściem do piekarni Rzepka.

Autorem figurki jest Robert Tomak a fundatorem Waldemar Rzepka.

Odpadek

Na Wieżę Głodową Odpadek się wspina, w jednej dłoni dzierży dzbanek pełen wina.

Znajdziecie go na ścianie przy Wieży Głodowej/ Łaziebnej. Jego autorem jest Artur Wochniak, a fundatorem Miasto Zielona Góra.

Clubikus

Do klubokawiarni Clubikus zaprasza o trunkach i jadle peany ogłasza.

Znajdziecie go wewnątrz obecnej klubokawiarni Czar PRLu przy ulicy Krawieckiej 5.

Co ciekawe, doczytałam, że pod rzeźbą Clubikusawisi informacja o treści: “Przepustka do historii nr 05. Niniejszym oświadczamy, że Klub muzyczny Pinacolada, Fundator bachusika Clubikusa, uznany został za współodpowiedzialnego budowy i chwały Zielonej Góry. Dlatego stwierdzamy, że na trwałe wpisał się do historii naszego miasta, co zaświadczamy własnoręcznym podpisem”, a prócz tego znajdują się tu również rozważania samego Clubikusa: “Spać, czy iść potańczyć? Oto jest dylemat. A jeszcze sobie poleżę. Orkiestra grać! (z “Księgi dziejów zielonogórskich Bachusików”). Fundatorem bachusika jest Klubokawiarnia Czar PRL-u a autorem Artur Wochniak.

RODuś Ogrodnikus

RODuś Ogrodnikus znany z mocnej głowy, do pracy na działce zawsze jest gotowy.

RODuś dołączył do bachusików w 2014 roku i jest przedstawicielem zielonogórskich działkowców.

Znajdziecie go przy księgarni, na rogu ulicy Pod Filarami i Jedności.

Fundatorem jest Polski Związek Działkowiczów, autor: Robert Tomak.

Czasuś

Zegarowa beczka Czasusiowi dłuży, kiedy na niej siedzi czas mu się nie dłuży.

Czasuś doskonale wie, kiedy jest odpowiedni czas na wypicie kielicha wina. Wystarczy, że spojrzy na beczkę z zegarem, na której siedzi i już wie, że każdy czas jest dobry na łyk pysznego wina. Czasusia znajdziecie przy ulicy Jedności. Jego autorem jest Robert Tomak, a fundatorem Zegarmistrz Wiesław Pierzyna.

PCKiusz

Z beczułką przy boku PCKiusz wędruje i kiśćmi winogron przechodniów częstuje.

Znajdziecie go przy ulicy Jedności niedaleko pomnika winiarskiego.

Fundatorem jest Lubuski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, autor: Artur Wochniak.

Expertus

Wybitny Expertus w zwiewnej pelerynie w świecie technologii z pomysłów swych słynie.

Expertus pojawił się na deptaku w Zielonej Górze w 2015 roku. Znajdziecie go przytwierdzonego do latarni na ul. Jana Sobieskiego, przed kamienicą nr 18.

Fundator ADB, autor: Artur Wochniak.

Transportikus

Żwawy Transportikus na wrotkach szusuje, beczułkę wina ręka podtrzymuje.

Beczka pod pachą, tiry wsunięte na stopy, mętny wzrok i zupełny brak odzienia. Kto to taki? Oczywiście bachusik Transportikus sunący dumnie przy ulicy Sobieskiego naprzeciw Centrum Informacji Turystycznej. Koło tego bachusika nie można przejść obojętnie i naprawdę trudno go ominąć!

Jego fundatorem jest Firma Francepol S.A. ze Starego Kisielina a autorem Artur Wochniak.

Huberticus

Huberticus z fantazją siadł pod filarami i podziwia miasto wraz z towarzyszami.

Muszę przyznać, że udało mi się go ominąć, chociaż robiłam zdjęcia rzeźbom przy ulicy Pod Filarami. Jeśli chcecie ujrzeć Huberticusa, trzymajcie głowy wysoko, ponieważ bachusik znajduje się na ścianie, nad jednym z filarów. Ponoć Huberticus oraz znajdująca się dwa filary dalej bogini łowów Artemina, wyglądem nie przypominają innych bachusików. Nic więc dziwnego, że nie wszystkim od razu wpadły w oko. Fundatorem tego bachusika jest Polski Związek Łowiecki a autorem Andrzej Moskaluk.

Partnerus Turistikus

Tramp Partnerus Turistikus Nysę wpław forsuje i w partnerski Cottbus Winny Gród promuje.

Znajdziecie go przy wejściu do Centrum Informacji Turystycznej na starym rynku.

Znalazłam dość trafny opis tego bachusika – Partnerus Turistikus jest zapalonym fotografem oraz turystą, dlatego Zielona Góra od razu mu się spodobała. Ogromną radość bachusika wzbudziło ponoć bliskie sąsiedztwo miasta partnerskiego Zielonej Góry – Cottbus. Niektórzy myślą nawet, że Partnerus Turistikus planuje wyemigrować, jednak bachusik uspokaja, że jest turystą i chce jedynie podziwiać okoliczne widoki. Bachusik ten lubi fotografować i ma do tego świetny sprzęt, jednak dość często umila sobie czas łykiem pysznego zielonogórskiego wina, przez co jego zdjęcia często bywają nieostre. Fundatorem jest projekt euroregionalny natomiast autorem Artur Wochniak.

Skarboniusz

Zaradny Skarboniusz oszczędzać potrafi, wypasiona “świnka” znów do banku trafi.

Znajdziecie go na Starym Rynku przed kamienicą nr 24 a (siedziba banku BGŻ BNP Paribas S.A.).

Fundator: Bank BGŻ BNP Paribas, autor: Artur Wochniak.

MZKus

Rubaszny MZKus z pucharem w prawicy, mknie z wielką prędkością po każdej ulicy.

MZKus jest patronem Miejskiego Zakładu Komunikacji i znajdziecie go na Starym Rynku, w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się jeden z najważniejszych przystanków autobusowych w Zielonej Górze. Obecnie ulica ta jest częścią zielonogórskiego deptaka. Fundatorem komunikacyjnego bachusika jest Energo Invest Broker S.A. a autorem Artur Wochniak.

Bachusik ma upamiętniać 60 lecie Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonej Górze, co ukazuje rejestracja bachusikowego pojazdu – 1954-2014.

Pędzibeczek

Śmieszny Pędzibeczek pod miejskim ratuszem, turla małą beczkę z wielkim animuszem.

Wtaczanie ciężkiej beczki to ciężka robota, dlatego Pędzibeczek dba, aby beczka stawała się coraz lżejsza, a nie cięższa. Tego bachusika znajdziecie na Starym Rynku po lewej stronie wrót Rady Miasta. Jego fundatorem jest Miasto Zielona Góra a autorem Artur Wochniak.

Śpioch

Pod pancerną szybą Śpioch się wyleguje, starych murów miasta bez przerwy pilnuje.

Podobno najlepiej podglądać go nocą, kiedy ruiny miasta są oświetlone, ponieważ bachusik znajduje się na Starym Rynku pod szybą, w ruinach starego muru Ratusza.

Fundator: Miasto Zielona Góra, autor: Artur Wochniak.

Ciekawek

Figlarny Ciekawek do środka zagląda i bacznie tym cudom codziennie się przygląda.

Nie mogłam się nadziwić postaci Ciekawka i sama byłam ciekawa, cóż on wskazuje. Okazało się, że wcześniej w tym miejscu w Zielonej Górze było przeszklenie, a bachusik pokazywał znajdujące się pod nim ukazujące odkryte w wykopaliskach fragmenty średniowiecznej zabudowy miasta koło ratusza. Pancna szyba była mocno zniszczona/porysowana/, więc zrezygnowano z niej ok. 2021 roku, a Ciekawek nadal wskazuje miejsce ruin.

Jeśli jesteście ciekawi, gdzie znajdziecie Ciekawka, to zajrzyjcie na zielonogórski Stary Rynek. Fundatorem ciekawskiego bachusika jest Miasto Zielona Góra, a autorem Artur Wochniak.

Informatikus ekonomikus

Bajt Informatikus serfuje po sieci, gdyż przy komputerze czas mu szybko leci.

Znajdziecie go między oknami kamienicy nr 3 przy ul. Żeromskiego obok mieszczącego się tam dawniej salonu Plusa.

Fundatorem Informatikusa ekonomikusa jest PTE, ITSerwis, ProAlpha, natomiast autorem Artur Wochniak.

Beczkus

Beczkus do połowy w bece zanurzony, patrzy na antałki jak zauroczony.

Beczkus to prawdziwy przystojniak, jak mówią inne zielonogórskie bachusie, szczególnie jedna z nielicznych bachusiowych pań – Zielbrusia. Całymi dniami przesiaduje w beczce, ale mało kto wie dlaczego. Beczkus zupełnie zapomniał o bieliźnie i wstydzi się o tym komukolwiek powiedzieć. Czeka do zmroku, aby wyjść ze swojej beczki i pobiec po zagubioną bieliznę.

Beczkusa znajdziecie koło Kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej u zbiegu ulic Mickiewicza i Żeromskiego, nieopodal Salonu Alkoholi. Fundatorem bacusia jest Firma LUG, natomiast autorką Małgorzata Bukowicz. Jej bachusie bardziej kobieco niż figurki tworzone przez innych twórców, prawda?

Polporek

Zegarmistrz Polporek bez przerwy pracuje, nieziemskie zegarki od lat produkuje.

Która to godzina? – zastanawia się Polporek, spoglądając na jeden z czterech zegarków, które zawsze ze sobą nosi – Doskonała na łyk pysznego trunku – mówi do siebie niezależnie od tego, na który zegarek spogląda. Każdy z nich pokazuje inny czas, ale przecież każda godzina jest dobra na łyk zielonogórskiego wina.

Polporek to 45. bachusik, który pojawił się na ulicach Zielonej Góry. 17 sierpnia 2018 roku stanął koło Kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej przed siedzibą Polpory – manufaktury, która produkuje zegarki. Fundatorem Polporka jest oczywiście Zielonogórska Manufaktura Zegarkowa Polpora, natomiast autorem Artur Wochniak.

Piloticus

Piloticus w mieście latać się nie boi, bo oprócz turystów są tu sami swoi.

45. bachusik pojawił się na ulicach miasta tuż przed Winobraniem w 2018 roku. Piloticusa znajdziecie przy ulicy Mickiewicza nr 3 koło Kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Jego fundatorem jest Spółka Lug Light Factory, a autorką zielonogórska rzeźbiarka Małgorzata Bukowicz.

Strażakus

Druh Strażakus do pożaru hełm strażacki wkłada, beczkę wina dla odwagi na plecy zakłada.

Znajdziecie go przy ulicy Kasprowicza.

Odsłonięcie bachusika Strażakusa było zaskoczeniem dla zielonogórzan, ponieważ pojawił się on na ulicach w prima aprilis w 2019 roku. Figurka stanęła przy ul. Kasprowicza. Jej fundatorem jest oczywiście Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze, a autorem Artur Wochniak.

Meloman

Dostojny Meloman w muzyce gustuje, w murach filharmonii wspaniale się czuje.

Meloman pojawił się na ulicach Zielonej Góry uczcić dziesięciolecie powstania Międzynarodowego Centrum Muzycznego Wschód-Zachód. Znajdziecie go w oknie kasy Filharmonii Zielonogórskiej. Niestety Filharmonia była zamknięta, jednak na szczęście pod jej drzwiami czekał na mnie zupełnie inny bachusik. Zobaczycie go na końcu wpisu.

Fundator: Filharmonia Zielonogórska, autor: Robert Tomak.

Ciepłolubus

Czort Ciepłolubus ogień wciąż roznieca, widok dzbanków z winem bardzo Go podnieca.

Ciepłolubusa znajdziecie go przy Filharmonii Zielonogórskiej.

Fundator: Elektrociepłownia, autor: Artur Wochniak.

Wiertikus Mocarny

Wiertikus Mocarny na obronnym murze, wielkim korkociągiem robi dziury duże.

Znajdziecie go nieopodal Filharmonii Zielonogórskiej na murku na placu Powstańców Wielkopolskich. Fundatorem Wiertikus, uważanego za jednego z najmniej urodziwych bachusików jest Firma Diament, a autorem Artur Wochniak.

Skrybikus Młodszy

Obok Dolnej Bramy Skrybikus wariuje, pięknym gęsim piórem ciągle coś notuje.

Skrybus zasiadł na kamieniu przy Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej na placu Powstańców Wielkopolskich w 2011 roku. Na Zastanawiacie się, co właściwie naskrobał?

Ja, Skrybikus Młodszy zasiadłem przy Bramie Dolnej i opisuje dzieje miasta. Wino w tym roku…“. Jakby było inaczej, w słowach Skrybikusa nie mogło zabraknąć wspominek o zielonogórskim winie. Chyba jego czujne oko częściej spoglądało na antałki i pióro niż bramę, którą pilnował, bo ślad po niej zaginął.

Fundatorem bachusika jest Stowarzyszenie “Dialog Współpraca Rozwój” oraz Redakcja miesięcznika “Puls”a autorem Robert Tomak.

Brukus

Wielkim młotem w dłoni Brukus wciąż pracuje, granitowe kostki sprawnie rozłupuje.

Brukusa znajdziecie przy ulicy Żeromskiego 18 niedaleko pomnika Bachusa. Co ciekawe, nie stał tam od zawsze 🙂

Brukus powoli, ale sukcesywnie posuwa się w swoich pracach. Jeszcze kilka lat temu stał przy kamienicy numer 16 (w której mieściła się księgarnia Staromiejska), dziś pracuje przy kamienicy numer 18. Kto wie, gdzie pojawi się za kilka lat. Może przejdzie się do innego bachusia na małą pogawędkę przy lampce wina.

Fundatorem Brukusa jest firma Capri-bis, natomiast autorem Artur Wochniak.

Winolubikus

Frant Winolubikus dzban do ust podnosi, znakomitym winem ciągle toast wznosi.

Winolubikusa znajdziecie przy ulicy Kupieckiej, blisko skrzyżowania z ulicą Ciesielską i można przejść obok niego obojętnie. Niestety jest zajęty piciem wybornego trunku, więc nie krzyknie za Wami, jak przejdziecie koło niego. Bachusik pije wino oczywiście kupione w Zielonej Górze, w sieci sklepów AS, którego właścicieli jest fundatorem. Mówi, że to właśnie tam można znaleźć trunek najwyższej jakości, który długo leżakował w beczkach, wiec uzyskał smak tak dobry, że bachuś wprost nie może się powstrzymać.

Autorem pijanego Winolubusa jest Artur Wochniak.

Kancelarius

Kancelarius z brodą, paragrafem w dłoni, kodeksem po pachą, każdego obroni.

Znajdziecie go przy skrzyżowaniu ulicy Podgórnej.

Fundator: Kancelaria Skibiński, autor: Artur Wochniak.

Ekoenergeticus

Ekoenergeticus mądrze postępuje elektrycznym autem zawsze podróżuje.

Znajdziecie go przy ulicy u podnóża Palmiarni.

Fundator: Firma Ekoenergetyka, autor: Artur Wochniak.

Palmix

Palmix pod Palmiarnią bez przerwy szaleje, runek godny bogów do fontanny leje.

Palmix był 11 bachusikiem i pojawił się w Zielonej Górze we wrześniu 2011. Znajdziecie go przy ulicy G. Zarugiewicza na fontannie naprzeciw drzwi wejściowych do Palmiarni. To miejsce oczywiście też odwiedziłam i opiszę zielonogórską Palmiarnię w kolejnym wpisie podróżniczym.

Fundator: Palmiarnia, autor: Artur Wochniak.

Statisticus

Rachmistrz Statisticus ciągle coś rachuje, uzyskane dane w tablet swój wpisuje.

Znajdziecie go przy ulicy Wazów.

Fundator: Urząd Statystyczny w Zielonej Górze, autor: Robert Tomak.

Silvanus

Po lubuskich lasach Silvanus wędruje i do ich ochrony ludzi nawołuje.

Znajdziecie go w zupełnie innych rejonach Zielonej Góry, przy ulicy Kazimierza Wielkiego.

Fundator: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, autor: Artur Wochniak.

Makusynus Cudakus Wspaniały

Brodacz Makusynus z bukłaczkiem w prawicy dosiada łabędzia, gdyż latanie ćwiczy.

Makusynus Cudakus Wspaniały to niezaprzeczanie mój ulubiony bachusik. Naprawdę nie da się przejść obok niego obojętnie, bo widać go z daleka. Muszę przyznać, że na początku, widząc go z oddali, nie miałam pojęcia, że to bachusik – pierwszy rzucił mi się w oczy oczywiście łabędź na środku fontanny. Podeszłam bliżej – jest i on – najodważniejszy z bachusików, dzierżący kufel w dłoni pogromca przygód i władca łabędzi – Makusynus Cudakus Wspaniały. Znajdziecie go na fontannie, na placu Maksymilianów między ulicą Kazimierza Wielkiego a Niepodległości. Jego fundatorem jest Miasto Zielona Góra, a autorem Artur Wochniak.

Nieruchomix

Dumny Nieruchomix rozsiadł się wygodnie, bo w okiennej wnęce czuje się swobodnie.

Aby znaleźć Nieruchomixa, należy ruszy w kierunku Placu Bohaterów.

Fundator: Firma Golke Nieruchomości, autor: Artur Wochniak.

Obserwatikus Młodzieńczy

Chwat Obserwatikus przysiadł na fontannie i w niebo nad głową patrzy nieustannie.

Bachuś Obserwatikus Młodszy zasiadł na beczce pełnej trunku na fontannie na Placu Bohaterów. Zdaje się zupełnie nie widzieć siedzącego naprzeciwko, na drugi końcu fontanny Wenecjusza IV. Obserwatikus o wiele bardziej lubi obserwować przechodzących turystów, zachwycać się pięknem rozgwieżdżonego nieba czy wsłuchiwać się w plusk fontanny

Fundatorem bachusia jest Firma Lug, a autorką Małgorzata Bukowicz.

Wenecjusz IV

Fachowiec Wenecjusz przy miejskiej fontannie prawi o swej firmie wszystkim nieustannie.

Znajdziecie go nieopodal Obserwatikusa, tylko po prawej stronie fontanny.

Fundatorem bachusia jest Wenecjusz Buzuk Firma Metal-Gum a autorem Artur Wochniak.

Rotariannikus

As Rotariannikus w drapowanej todze beczkę z winnym gronem zawsze ma przy nodze.

Znajdziecie go na skrzyżowaniu nieopodal Placu Bohaterów.

Fundatorem bachusia jest Club Zielona Góra, natomiast autorem Robert Tomak.

Zielbrusia

Wysmukła Zielbrusia o talii osy, w warkocz splecione ma długie włosy.

Zielbrusia pojawiła się na zielonogórskim deptaku nieopodal fontanny niedaleko Muzeum Ziemi Lubuskiej w dzień kobiet. Wybrano doskonały dzień, ponieważ to jedna z nielicznych bachusiów – kobiet. Zielbrusię zafundował Edward Makarewicz – Firma Ziel-Bruk, natomiast autorem rzeźby – Artur Wochniak.

Syndromus Downus

Syndromus Downus ma uśmiech szczery, piękną duszę oraz maniery.

Znajdziecie go na deptaku nieopodal fontanny niedaleko Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Fundatorem tego bachusia Stowarzyszenie Syndrom, natomiast autorem Artur Wochniak.

Kredytus

Szelma Kredytus “świnkę” wciąż opróżnia, szampańskim humorem bardzo się wyróżnia.

Znajdziecie go na skrzyżowaniu przy Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Fundatorem bachusia jest Kredyt Bank S.A., a autorem Artur Wochniak.

Magikus Zamiennikus

Brzydal Zamiennikus czarów dokonuje, zmienia wodę w wino, gdy pragnienie czuje.

Znajdziecie go koło fontanny przy Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Fundatorem bachusia jest Firma Gazstal, a autorem Artur Wochniak.

Wiatrakus

Na Lipowym Wzgórzu Wiatrakus pracuje, jak za dawnych czasów mąkę produkuje.

Znajdziecie go przy ulicy Chopina.

Fundatorem bachusia jest Firma Bis, a autorem Artur Wochniak.

Naftikus

Lubuski Naftikus kask górniczy nosi, po odkryciu złoża, winem toast wznosi.

Znajdziecie go przy ulicy Bohaterów Westerplatte.

Fundatorem bachusia jest PGNiG, autor: Robert Tomak.

Degustikus

Kiper Degustikus żłopie stare wino, między kolanami wielką beczkę trzyma.

Znajdziecie go przy ulicy Pod Topolami.

Fundatorem bachusia jest Ewa i Marek Prędkiewicz, autor: Artur Wochniak

Pomaguś

Magiczny Pomaguś nawet w środku nocy, każdemu w potrzebie udzieli pomocy.

Znajdziecie go przy ulicy koło fontanny na deptaku.

Fundatorem bachusia jest Stowarzyszenie “Warto jest pomagać”, autor: Robert Tomak

Bachantka Questina

W progu kina Nysa przysiadła Questina, to wśród bachusików jedyna dziewczyna.

Znajdziecie ją na deptaku, pod szyldem kina Nysa.

Fundatorem bachusia jest Miasto Zielona Góra, Marzena Więcek, autor: Robert Tomak

Yorickus

Przystojny Yorickus przed teatrem siedzi, sącząc pyszne wino, repertuar śledzi.

Znajdziecie go na al. Niepodległości koło Lubuskiego Teatru.

Fundatorem bachusia jest Lubuski teatr, autor Robert Tomak

Aldemedus

Medyk Aldemedus od trunków nie stroni, na wszelki wypadek ma stetoskop w dłoni.

Znajdziecie go na skrzyżowaniu, koło pomnika Bachusa i myślę, że nie da się go nie zauważyć. Aldemus jest lekarzem, co można poznać po wiszącym na jego szyi stetoskopie. Jednak chyba Aldemus bada przede wszystkim wiek, kolor, konsystencję i smak zielonogórskiego wina, co widać po wielkiej beczce, którą właśnie osłuchuje.

Fundatorem Alchemusa jest Aldemed natomiast autorem Artur Wochniak.

Policjanticus

Policjantikus z ogromnym brzuchem, na skrzyżowaniu kieruje ruchem.

Znajdziecie go na skrzyżowaniu, koło pomnika Bachusa.

Fundatorem bachusia jest Zielonogórska policja, autor: Artur Wochniak

Fotografus

Wzięty Fotografus świat fotografuje, piękne rzeczy w czasie dla nas zatrzymuje.

Bachusik Fotografus jest bliski każdemu fotografowi, a szczególnie temu najbardziej znanemu w Zielonej Górze – Panu Krzysztofowi Donabidowiczowi – ponieważ bachusik powstał w ramach prezentu na setne urodziny Pana Krzysztofa.

Bachusik pojawił się w Zielonej Górze w czerwcu 2020 roku. Znajdziecie go przy ulicy, idąc ulicą Kupiecką w kierunku Bohaterów Westerplatte.

Fundatorami rzeźby są rodzina oraz przyjaciele Pana Donabidowicza, a autorem Artur Wochniak.

Jubilerus

Złotnik Jubilerus jest bardzo bogaty, przyozdabia złotem zawsze swoje szaty.

Znajdziecie go przy ulicy, idąc ulicą Kupiecką w kierunku Bohaterów Westerplatte.

Fundatorem bachusia jest Iwona i Zbigniew Blicharscy sklep Jubilerski, autor: Robert Tomak

ZLOPikus

Po Ziemi Lubuskiej ZLOPikus wędruje i winogronami mieszkańców częstuje.

Bachuś ZLOPikus jest otwarty na całe województwo lubuskie. Jego misją jest szerzenie oraz promowanie aktywności społecznej na różnych płaszczyznach. Cel jest oczywiście szczytny, a misja ważna – im więcej ludzi społecznie zakręconych, tym lepiej, prawda? Bo, jak powiedział Prezes ZLOP-u: “Razem możemy więcej!”

29. zielonogórskiego bachusia znajdziecie przy ulicy na końcu ulicy Kupieckiej, na skrzyżowaniu z ulicą Bohaterów Westerplatte. Jego fundatorem jest Związek Lubuskich Organizacji Pozarządowych, a autorem Artur Wochniak.

Medicus

Personelu w bieli świat wziąć potrzebuje, brodaty Medicus wnet go przygotuje.

Znajdziecie go przy ulicy Wazów 44 pod Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego “Medyk”.

Fundatorem bachusia jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Banachus

Na opasłej księdzie z biretem na skroni, rozsiadł się Banachus z wielką kulą w dłoni.

Banachus należy do grona naukowych bachusików i stanął na ulicach Zielonej Góry jako 48. bożek – drugi z tych wykształconych. Znajdziecie go nad wejściem do siedziby Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii, gdzie zasiadł 5 czerwca 2019 roku. Na ufundowanie bachusia złożyli się matematycy oraz władze uczelni z okazji Jubileuszowego Roku Matematyki 2019 – 100-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Takie święto warto upamiętnić. Autorem bachusia jest nie kto inny jak Robert Tomak. Imię bachusika również nie jest przypadkowe – Banachus to wybitny polski matematyk oraz założyciel Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Pentathlonnikus

Mistrz Pentathlonnikus pięciobojem żyje, miłości do niego przed nikim nie kryje.

Pentathlonnikus to 54. bachusik, który pojawił się na ulicach Zielonej Góry. Tak, jest ich aż tak wiele! Bachusik mknie na swoim rumaku na biegunach choć nie rusa się spod WOSiRu, przy ulicy Drzonków – Olimpijska 20. Ufundował go Polski Związek Pięcioboju Nowoczesnego oraz Zielonogórski Klub Sportowy Drzonków, a stworzył Robert Tomak. Pentathlonnikus jest bachusikiem sportowym, poświęconym pięciobojowi nowoczesnemu, reprezentującemu wszystkie 5 dyscyplin. Pojawił się w Zielonej Górze 7 lipca 2019 roku podczas rozpoczęcia młodzieżowych mistrzostw świata w pięcioboju nowoczesnym.

Artifex ZOKus

BardArtifex ZOKus czasu nie marnuje, przed amfiteatrem kulturę promuje.

Bachuś Artifex ZOKus pojawił się w Zielonej Górze na 10 rocznicę powstania Zielonogórskiego Ośrodka Kultury przed jego siedzibą Zielonogórskiego Ośrodka Kultury. Ciekawostką jest to, że bachuś w 2014 roku, stanął pod ZOK nie mając jeszcze imienia. Dopiero po jakimś czasie zostało ono wyłonione podczas konkursu. Artifex ZOKus był 30. bachusikim na ulicach miasta. Jego fundatorem jest oczywiści Zielonogórski Ośrodek Kultury, a autorem Robert Tomak.

Centuś

Centuś pięknie rzeczy z zapałem skupuje, wszystkie swoje skarby w skrzyni przechowuje.

Znajdziecie go przy ulicy Jedności 100.

Fundatorem bachusia jest TOmasz Gałacu, a autorem Robert Tomak

Bukowińczykus

Cny Bukowińczykus wspaniały na ciupadze taniec i zabawę wciąż ma na uwadze.

Znajdziecie go przy Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze – Ochla, ul. Ochla – Muzealna 5. Bachusik nawiązuje do Bukowiny i Bukowińczyków przesiedlonych w okolice Ochli w 1945 roku. Ma na sobie tradycyjne atrybuty Bukowiny – kożuszek z ornamentami i tradycyjną czapkę. Fundatorem bachusia jest Stowarzyszenie Wspólnota Bukowińska, a autorem Artur Wochniak.

ŻakUZ Jubilatus

ŻakUZ Jubilatus z książką na kolanach, z biretem na głowie naukę ma w planach.

ŻakUZ Jubilatus pilnie spogląda na studentów wychodzących z Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego przy alei Wojska Polskiego 71, sprawdzając, czy aby nie mają ze sobą antałka wina. Figurka powstała Z okazji Międzynarodowego Dnia Studenta i pojawiła się w Zielonej Górze nie dawno, bo 17 listopada 2021 roku. Kto jak kto, ale studenci musieli dostać swoją figurkę i ciekawe, dlaczego tak późno. Czy Uniwersytet Zielonogórski obawiał się, że nowy bachuś jeszcze bardziej nakłoni studentów do sięgania po trunki? A może autor i absolwent UZ Robert Tomak zwlekał z kolejnym bachusiem, sam popijając najlepsze wino w okolicy. Kto wie, niech opowie.

Hubertus Wagneus

Hubert “Kat” Wagnerus był wręcz doskonały, przed “podwójną kratką” wszystkie teamy drżały.

Znajdziecie go przy ulicy Sulechowskiej 41 przy Centrum Rekreacyjno-Sportowym nieco dalej od centrum miasta. Co ciekawe, bachuś pojawił się tam 20 lipca 2012 roku w rocznicę lądowania pierwszych ludzi na księżycu w trakcie obchodów X Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Oj musiało być o nim głośno! Autorem figurki jest Artur Wochnia, a fundatorem – Miasto Zielona Góra i oczywiście Fundacja Jerzego Wagnera.

Bachusiki nieznane

Co ciekawe, trafiłam również na bachusiki, których nie było na mapie. Znacie je? Dajcie znać, jak się nazywają oraz gdzie je znajdziemy. A może macie zdjęcie bachusików, których nie znalazłam podczas podróży? Wyślijcie je do mnie, a dodam je do wpisu z Waszym podpisem! Muszę przyznać, że do tej nigdzie nie znalazłam tak szczegółowej rozpiski zielonogórskich bachusików, dlatego tym bardziej będę wdzięczna za każdą dawkę wiedzy, która może uzupełnić zebrane informacje. Słyszałam, że w 2022 roku na Placu Słowiańskim stanął kolejny bachusik – „Inspekcjusz Pracjusz” z lupą w swej dłoni sprawdzający każdą budowę w Zielonej Górze. A Wy, znacie więcej zielonogórskich bachusików?

Żałuję, że nie miałam mapy szlaku buchasików podczas podróży po Zielonej Górze, bo na pewno zebrałabym ich o wiele więcej. Nie róbcie tego błędu i zaopatrzcie się w mapę wcześniej. Możecie ją nabyć na przykład w Informacji Turystycznej na Rynku Staromiejskim (gdzie przy okazji znajdziecie mnóstwo figurek) lub na stronie Visit Zielona Góra, skąd czerpałam wiele informacji do tego wpisu. Niestety na mapie nie ma wszystkich bachusików, ale jest ich na pewno znaczna większość.

Jak Wam się spodobała bachusikowa Zielona Góra? Ja myślę, że warto odwiedzić to miasto na dzień lub dwa, a najlepiej w trakcie winobrania – największego w Polsce święta wina, które odbywa się na przełomie sierpnia i września.

Źródła:
zielonogorskiebachusiki.pl, visitzielonagora.pl, polska-org.pl, bachusiki.cba.pl

7 thoughts on “Szlak bachusików w Zielonej Górze”

 1. Nie byłam jeszcze nigdy na jednoosobowej wycieczce 😀 W sumie trochę się obawiam. Nie wiem czy się odważę 😀 Ale podziwiam ciebie!
  Miasto piękne! Nigdy nie byłam a jak widać, szkoda 😉
  Pozdrawiam! Miłego dnia 🙂
  Zapraszam również do mnie w wolnej chwili 😉 (nie mam profilu bloggera, dlatego zostawiam link)

  1. Dziękuję Ci serdecznie za Twoje słowa 🙂 To był mój pierwszy raz i też miałam obawy, ale tak naprawdę, co może się stać? Wszystko było super, a ja mogłam zwiedzać swoim tempem ciesząc się z chwil z aparatem 🙂

  1. Ja też nie miałam o niech pojęcia, nawet jadąc do Zielonej Góry 😀 Pierwsze zobaczyłam na fontannie na Placu Bohaterów, a później wpadła mi w oko Zielbrusia i już wiedziałam, że jest ich więcej 😀

 2. Artykuł o szlaku bachusików w Zielonej Górze jest fantastycznym przewodnikiem dla miłośników wina. Cieszę się, że autor podzielił się informacjami na temat lokalnych winnic i możliwości degustacji wspaniałych trunków. Na pewno skorzystam z tych wskazówek podczas mojej kolejnej wizyty w Zielonej Górze.

 3. Niesamowicie ciekawy artykuł. Nie ma innego takiego artykułu w sieci, który będzie tak szczegółowo opisywał szlak bachusowy w Zielonej Górze! Do tego ładna dokumentacja fotograficzna. Szkoda, że nie ma wszystkich!

 4. Ten po lewej przy Żabce to Toncoloriusz, a ten drugi przy Filharmonii to Dyrygentus 🙂 Właśnie wracam z Zielonej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *