ulubione

Kamienne kręgi w Grzybnicy

Cześć Kochani,

dziś opowiem Wam o miejscu, w którym bywam dość często. Jeżdżę na kamienne kręgi, żeby się wyciszyć, nabrać dobrej energii lub po prostu pozbierać grzyby w okolicznym lesie. Tym razem przyjechałam tu po porządną dawkę mocy oraz na długi spacer na łonie natury! Zapraszam na zwiedzanie Kamiennych Kręgów Gotów.

O kamiennych kręgach w Grzybnicy dowiedziałam się chyba jeszcze w liceum, kiedy to Pan od religii zabrał nas na wycieczkę do grzybnickiego lasy. Pamiętam, że po zwiedzaniu kręgów, wszyscy mieli chwilę wolnego i mogli pójść w swoją stronę, więc ja również poszłam… na grzyby. Okazało się, że grzybnicki las jest bogaty w grzyby, a szczególnie podgrzybki i niemki, a nawet borowiki. Ja uwielbiam grzybobrania, więc wiedziałam, że wrócę do tego lasu jeszcze nie raz i to nie tylko na zwiedzanie kamiennych kręgów. Do dziś wracam do tego miejsca i to nie tylko jesienią. Kiedy chcę się wyciszyć i pochodzić po lesie, często wybieram właśnie miejsca z dodatkową historią. A jak już przy historii jesteśmy…

Kamienne Kręgi Gotów w Grzybnicy koło Koszalina

Nie mogło zabraknąć dawki historii. Cmentarzysko w Grzybnicy zostało założone pod koniec I wieku naszej ery przez Gotów, którzy przybyli do nas ze Skandynawii. W pięciu kręgach kamiennych odbywały się tingi, wiece i ceremonie pogrzebowe. Jest tu również cmentarzysko, w którym znaleziono 101 grobów ciałopalnych i szkieletowych. Ciekawe dlaczego akurat 101. Część grobów jest oznaczona na wierzchu kamiennymi konstrukcjami w postaci wieńców, bruków, stel lub kamienno-ziemnych kurhanów (te ostatnie miały być analogią zarówno cmentarzy w Skandynawii, jak i cmentarzysk na Pomorzu np. Węsiory koło Kościerzyny czy Odry koło Chojnic). W grobach w Grzybnicy znaleziono przedmioty typowe dla kultury wielbarskiej (zapinki, bransolety, części pasów, naczynia), która zajmowała w pierwszych wiekach naszej ery tereny Pomorza, a w późniejszych czasach, od III wieku – także wschód Wołynia, Podlasia i Mazowsza.

Goci opuścili Grzybnicę, swoje osady i cmentarzyska na przełomie II i III wieku w trakcie wielkiej wędrówki ludów. Przesuwanie się kultury wielbarskiej w kierunku południowego wchodu łączy się z poświadczoną przez starożytne źródła pisemne wędrówką Gotów oraz części tubylców nad Morze Czarne. Warto wspomnieć, że plemiona Gotów, które przesuwały się później w kierunku zachodnim i południowym, odegrały znaczną rolę w dziejach starożytnej Europy, np. tworząc Państo Wizygotów w Hiszpanii czy ostrogockie państwo Teodora Wielkiego.

Rezerwat Archeologiczny – „Kręgi Kamienne” w Grzybnicy

Rezerwat archeologiczny „Kamienne Kręgi w lesie Grzybnickim” został utworzony już w 1979 roku i zajmuje jakieś 3 ha. Badania w tym miejscy w latach 1974-86 prowadził Ryszard Wołągiewicz z Muzeum Narodowego w Szczecinie, a wyniki jego badań opublikowano w naukowej monografii stanowiska w serii wydawniczej „Monumenta Archeologica Berbarica”.

Jak dojechać do kamiennych kręgów?

Jedziemy główną drogą nr 11 z Koszalina około 20 kilometrów, mijamy Manowo i most w Mostowie. Zaraz za mostem możemy zobaczyć pierwszą tabliczkę mówiącą o tym miejscu. Jedziemy jakieś 4 km po czym skręcamy w las za przystankiem (tabliczki nie dadzą się zgubić). Musimy przejechać jeszcze jakieś 2 km lasem i jesteśmy na miejscu! Jesienią można tu zbierać podgrzybki i niemki (inaczej zwane płachetka zwyczajna). Znacie te grzyby?

Tajemnicze Kamienne Kręgi

O tajemniczych kamiennych kręgach różnie się mówi, jedni uważają, że to tylko kamienie rozsiane po lesie, inni czują w tym miejscu mnóstwo mocy i pozytywnej energii. Ponoć należy na kręgi wejść od strony zachodniej, żeby poczuć ich prawdziwą moc i potwierdzają to radiesteci. Mówi się również, że w tym miejscu unosi się promieniowanie, które zakłóca pracę urządzeń elektromagnetycznych, ale mój telefon okazał się na to zupełnie oporny (a może to stąd wzięły się przebłyski na wielu fotografiach kręgów).

A Wy? Znacie to miejsce? Czy poczuliście już moc gotyckich kamiennych kręgów w Grzybnicy?

Dajcie znać w komentarzach, czy odwiedziliście to miejsce.

Agnieszka

6 thoughts on “Kamienne kręgi w Grzybnicy”

  1. Nigdy nie słyszałam o kamiennych kręgach w Grzybnicy, ale jak tylko będę w tych stronach, to nie omieszkam zwiedzić to niezwykłe miejsce.

  2. Uwielbiam te drzewo z czaszką i przeróżnymi darami, jest niesamowite. Od niedawna obok jest też szałas, w którym zagościła wiedźma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *