podróże

Festiwal Roślin Koszalin

Cześć Kochani!

Maj to miesiąc, w którym w Koszalinie dzieje się naprawdę wiele! W tym miesiącu, co rok obchodzimy usłane atrakcjami Dni Koszalina, które umilają czas mieszkańcom, jak i turystom! Noc muzeów, warsztaty sitodruku, giełda kolekcjonerska, Festiwal baniek mydlanych, występ iluzjonisty Macieja Pola, Festiwal Food Tracków, Zawody Strongmanów – niektóre z tych atrakcji już za nami, niektóre już za tydzień. Byliście? Będziecie?

festiwal Roślin w Koszalinie

Festiwal Roślin w Koszalinie

Dziś za to zdam wam krótką relację z Festiwalu Roślin w Koszalinie, dlaczego? Uwielbiam rośliny doniczkowe i mam ich w mieszkaniu niemal 30, ale ciągle mi mało! Biorę od znajomych szczepki wszystkich roślin, bo chcę spróbować swoich sił w byciu roślinną matką. Wychodzi mi to z różnym skutkiem – niektóre kwiaty od początku rosną piękne i silne, a inne już dawno wylądowały na śmietniku lub w innych rękach, gdy nie miałam do nich cierpliwości.

Jak tylko dowiedziałam się o Festiwalu Roślin, wiedziałam, że muszę tam być! Prawdziwa gratka dla miłośników roślin doniczkowych, ale nie tylko – na festiwalu pojawiły się również rośliny w butelkach 🙂

festiwal Roślin Koszalin

W oczy niemal od razu rzuciły mi się piękne Begonie, których liście niesamowicie się mieniły. Już żałuję, że jedna nie wróciła ze mną do domu 🙂 Wprawdzie na festiwal poszłam w poszukiwaniu plamiastej monstery, ale wróciłam z zupełnie innymi okazami. Monstera Variegata zupełnie nie mieściła się w moim budżecie. Za roślinę z 3 liśćmi trzeba było zapłacić 320 zł! Myślę, że gdyby była tak pięknie wybarwiona, jak sobie wymarzyłam, to i tak bym się nie oparła i wróciła nieco biedniejsza finansowo, ale za to bogatsza o kwiatowe spełnienie marzeń!

koszalin festiwal roślin

Oprócz roślin na Festiwalu Roślin znajdziecie również piękne doniczki, także takie w kształcie głów. Mnie najbardziej spodobały się doniczki w kształcie czaszek. Naprawdę robiły wrażenie! Niestety nie kupiłam żadnej głowy, bo były mocno zniszczone i nie nadawały się do zakupu.

Wielki market roślin w Koszalinie

Festiwal Roślin w Koszalinie odbywa się w ten weekend – 21 i 22 maja, więc jeszcze zdążycie! Dziś piękne kwiatowe okazy czekają na Was od 8 aż do 20, natomiast jutro od 10 do 18! Jeśli dzisiejszy dzień okazał się dla Was zbyt wietrzny na wyjście z domu (sama bałam się o kwiatki, niosąc je do domu – dobrze, że zawsze mam ze sobą plecak), macie szansę jeszcze jutro.

Festiwal roślin odbywa się na Hali widowiskowo sportowej przy ulicy Śniadeckich 4 niedaleko Politechniki Koszalińskiej.

Moje festiwalowe okazy

Oczywiście nie mogłam się oprzeć i przyprowadziłam do domu dwa nowe okazy! Do domku wróciła dziś ze mną kropkowana Codiaeum variegatum (po lewej) oraz przepiękna Syngonium (po prawej). Macie je w swoich kwiatowych kolekcjach? Mam nadzieję, że dbanie o nie nie będzie trudne i wzajemnie przypadniemy sobie do gustu 🙂

Co ciekawe, roślina po lewej – Kroton Sunny Star – należy do rodziny krotonów i jest jedną z nielicznych roślin wybarwiających się na żółto. Preferuje stanowisko z rozproszonym światłem i dużą wilgotnością powietrza. Można sadzić ją w podłożu uniwersalnym, które powinno być stale wilgotne.

Znalazłam również ciekawostkę o drugiej roślinie – nazywa się Syngonium 'Arrow’ Zroślicha 🙂 Roślina nie jest szczególnie wymagająca, również potrzebuje jasnego miejsca o rozproszonym świetle ( w innym wypadku jej jasne przebarwienia zupełnie zzielenieją). Również lubi wilgotną ziemię oraz częste podlewanie (również zraszanie liści). Musicie wiedzieć, że zroślicha jest rośliną trującą, więc należy trzymać ją z daleka od dzieci oraz zwierząt.

Festiwal Roślin – moja opinia

Bardzo się cieszę, że takie festiwale odbywają się w moim mieście, ale tym nie byłam szczególnie zachwycona. Roślin do wyboru było niewiele, a okazy nie były szczególnie urodziwe. Nie znalazłam roślin kolekcjonerskich, a monstery w białe łaty były niezbyt urodziwe, jak za tę cenę. Szczerze polecam bardziej odwiedzić koszaliński Plon, bo tam zawsze można zleźć świetne rośliny, a w stałej ofercie jest o wiele więcej roślin niż na festiwalu.

A Wy byliście już na Festiwalu Roślin? Pokażcie swoje okazy!

Agnieszka

11 thoughts on “Festiwal Roślin Koszalin”

  1. Ja dopiero raczkuję w uprawie kwiatów doniczkowych, bo do niedawna byłam w stanie zabić każdą roślinę. Chętnie bym się wybrała na taki festiwal.

  2. Szczerze to nawet nie wiedziałem że taka zielona giełda jest. Uwielbiam kaktusy i trochę szkoda że ominął mnie festiwal roślin w Koszalinie. Mam nadzieję że za rok uda się trafić i upolować jakaś roślinkę

  3. To chyba jedyna taka giełda kwiatowa koszalin 2022. Czy w poprzednim roku też była taka giełda? Nic o tym nie słyszałam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *